Poncho Renesans z włóczek Novita i Drops

Poncho Renesans z włóczek Novita i Drops

To kontrastowe poncho wykonałam w ramach testów dla Kamili z włóczek Novita Venla i Drops Alpaca. Nietypowe zestawienie kolorystyczne, którym postanowiłam ożywić wzór od razu przypadło nam obu do serca. Poncho dzięki zastosowanym włóczkom jest cieplutkie, mięciutkie i jak mi się zdaje całkiem eleganckie. 

DSC 3290

DSC 3279

DSC 3215 1

Techniki i wzory

Zaproszona do testowania przez Kamilę użyłam jej wzoru Renesans. Pochwalę się przy tym, że to ja wymyśliłam nazwę:-) A właściwie wymyśliła się w mojej głowie sama, gdy zobaczyłam równy rytm ażurowego wzoru, jak z renesansowej attyki. Wzór planowany był jako jednokolorowy lub dwukolorowy, z tym, że kolor miał być wprowadzony tylko na wykończeniu dekoltu i falbance. Jednak czułam niedosyt i uznałam, że kombinacja kolorów pół na pół będzie ciekawsza. Musiałam tylko pokonać trudność zrobienia dwukolorowego ażuru… ale o tym to już na blogu.

Doświadczenia

Szafranowa Venla okazała się włóczką doskonałą. Mało przetworzona, lecz szlachetna. Lekko pachnie owcą (w pozytywnym tych słów znaczeniu). Dziewiarki kochające naturalne przędze wiedzą, o czym mówię. Ta 4 ply przędza posiada bardzo równy splot i trwały kolor. Robi się nią bardzo przyjemnie i równo. Po praniu (na razie tylko ręcznym) zachowuje się bez zarzutu. To cienka włóczka nadająca się do zawiłych wzorów typu Fair Isle. Jako mieszanka wełny ze wzmacniającym ją poliamidem polecana jest na skarpety, szale i do wzorów ażurowych. Z jednego 100 g motka można wydziergać parę męskich skarpet, a już z 400 g na damską bluzkę. 

Użyte włóczki

Włóczka: Novita Venla

Kolor: 285 szafran
Skład: 75% wełna, 25% poliamid
Motek: 100g / 420m
Druty: polecane przez producenta 2,5, użyte przeze mnie w projekcie: 3
Próbka: 23 o. x 36 rz. = 10 cm x 10 cm

Włóczka: Drops Alpaca