Durable Chunky – mięciutki grubasek na akcesoria

Durable Chunky – mięciutki grubasek na akcesoria

Ta włóczka to moje odkrycie sezonu i gwałtowna miłość od pierwszego wejrzenia i dotyku! Durable Chunky przyjechała do mnie z Holandii i od razu podbiła serce i druty. Za co ją kocham? Za jakość, za naturalność, za łatwość w robieniu i last but not least za przemięciuchność. 

Włóczka Durable Chunky w pięciu naturalnych kolorach
Dostępna jest jedynie sezonowo, bo produkowana z wielką dbałością, taka slow yarn. To nowy produkt wśród włóczek Durable. Jest wyjątkowo delikatna i oczywiście ciepła, bo to w 100% wełna typu virgin, czyli tzw. wełna dziewicza. Mianem virgin oznacza się wełnę, która przynajmniej w 30% pochodzi z pierwszego strzyżenia jagniąt. Oto rozwiązanie zagadki jej nadzwyczajnej delikatności i miękkości! 

 

Durable Chunky 05 1

Włóczka sprzedawana jest w 100-gramowych motkach, każdy z nich zawiera ok. 70 metrów przędzy. Najlepiej robi się z niej używając drutów lub szydełek w rozmiarach pomiędzy 9 a 15 mm, w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Jednak na każdej z tych wielkości drutów czy szydełek wyroby powstają oczywiście w mig! Czapa w jeden wieczór!

Próbka 10 x 10 cm to 10 oczek na 11 rzędów. Na sweter w rozmiarze 40 potrzeba – wg producenta – około 8-10 motków, a na szydełkowe mitenki – 2 motki. Z mojego doświadczenia wynika, że na czapkę typu beanie wystarczy zaledwie jeden.

Dla entuzjastów nowoczesnego designu to wymarzony materiał na akcesoria. Można z niej wydziergać lub wyszydełkować naprawdę masywne dekoracje, takie jak poduszki, pufy czy koce.

Durable Chunky nada się również do filcowania.

Jak dbać o wełnę?

A przy okazji warto przypomnieć, że tego typu wełnę prać można jedynie ręcznie w przeznaczonych do tego celu płynach. Po praniu delikatnie wycisnąć, ale nie skręcać. Zawinąć w ręcznik, by wchłonął nadmiar wody. Potem równo rozłożyć na innym, suchym ręczniku. I niech Wam nie przyjdzie do głowy używać płynów zmiękczających! Zrobilibyście mięciutkiej wełence prawdziwą krzywdę!

Co zrobić z Durable Chunky?

Największym zaskoczeniem było dla mnie odkrycie, że producent oferuje między innymi darmowy wzór na… szydełkowy abażur do lampy. Wygląda zaskakująco. Zresztą sami zobaczcie!

Abażur z włóczki Durable Chunky
Abażur z włóczki Durable Chunky

A oto kilka innych propozycji:

Durable Chunky komin z grubej włóczki
Durable Chunky komin z grubej włóczki
Mitenki z grubej włóczki Durable Chunky`
Mitenki
Czapka i szal na szydełku z Durable Chunky
Czapka i szal na szydełku z Durable Chunky

Te i inne darmowe wzory (w większości na szydełko) znajdziecie na stronie producenta, na którą możecie przejść klikając w link na stronie produktu TUTAJ.