Jak powstaje Baby Alpaca DK Woolloop Yarns

Jak powstaje Baby Alpaca DK Woolloop Yarns

Jak powstaje Baby Alpaca DK?

Wiadomo, że najlepsze włókno alpakowe powstaje w Andach. Ale winna Wam jestem nieco szerszą opowieść, o tym, gdzie i jak konkretnie powstaje nasza Baby Alpaca DK. Zwróciła mi na to uwagę, bardzo słusznie, jedna z Klientek.

Opowieść o tej konkretnej włóczce alpakowej zaczyna się na wysokości 2335 metrów nad poziomem morza, jakieś kilkanaście godzin lotu z Polski, na andyjskim płaskowyżu, w odległości ok. 2 h jazdy od Limy, stolicy Peru. Tam pasą się od wieków dumne alpaki, a miejscowa ludność od wieków zajmuje się ich hodowlą i pozyskiwaniem runa na wełnę o wyjątkowych właściwościach. Więcej na temat właściwości włókna i jego podziału na kategorie znajdziecie w innym artykule TUTAJ.

plaskowyz andyjnski

stado alpak zlotu ptaka

Godziwa praca dla ludzi

Z pokolenia na pokolenie przekazuje się tam nie tylko umiejętności związane z chowem alpak i przędzeniem wełny, ale i jej farbowaniem. Do dziś dnia obróbka runa odbywa się częściowo ręcznie. Nasi dostawcy dbają o to, by produkcja odbywała się w sposób zrównoważony. Ludzie przy tym zatrudnieni mają godziwe warunki pracy. Peruwiańczycy pracują w przestronnych, dobrze wentylowanych halach. Mają na sobie odzież ochronną. Pracodawca zapewnia im ubezpieczenie socjalne, określony umowami czas pracy, urlopy i godziwe wynagrodzenie. To niby banały, ale nie w południowo-amerykańskiej rzeczywistości, gdzie niestety – w masowej produkcji włóczek alpakowych – nie wszędzie jest to standardem.

sortowanie runa

Warunki hodowli alpak

Skoro wiadomo, że ludzie pracują w godnych warunkach, warto wspomnieć o warunkach hodowli samych alpak. Zwierzęta wypasane są na ogromnych przestrzeniach płaskowyżu, mają nieograniczoną możliwość biegania, picia wody z naturalnych strumieni i skubania urozmaiconych gatunków miejscowych traw. Młode pozostają cały czas z matkami, w stadzie dorastają i osiągają samodzielność.

pasaca sie alpaka

Wełna pozyskiwana jest oczywiście, jak pisałam już wcześniej, nie od alpaczych “dzieci”, ale od młodych, dojrzałych już osobników w wieku 1-3 lat. Na gatunek “baby alpaka” trafia wyłącznie najszlachetniejsze, najdelikatniejsze runo z szyi i boków młodych zwierząt. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.
alpaka zuje

Runo strzyżone jest w tradycyjny sposób, ręcznie, bez zadawania jakiegokolwiek cierpienia czworonogom. A następnie ręcznie selekcjonowane i rozdzielane na mniejsze pasma, a potem jest już maszynowo czyszczone i przędzione w miejscowej przędzalni, wyposażonej w nowoczesne maszyny przędzalnicze.

Proces farbowania odbywa się również w nowoczesnych warunkach, ale oparty jest o miejscowe tradycje, a każdy jego etap nadzorowany jest i sprawdzany ręcznie jest przez człowieka. Oczywiście wszystkie kolory Baby Alpaca DK posiadają certyfikat Oeko-tex Standad 100, gdyż spełniają europejskie normy bezpieczeństwa i mogą być używane w wyrobach dla nawet bardzo małych dzieci.

Najlepszy wełna alpakowa do rękodzieła

Piszę o tym wszystkim, bowiem dla współczesnego, świadomego klienta – rękodzielnika takie sprawy mają znaczenie.

Dziewiarki i dziewiarze chcą nie tylko pracować na najlepszym jakościowo materiale, ale i mieć pewność, że pochodzi zaufanego źródła, a jego powstawanie odbywa się w bezpiecznych i godnych dla ludzi i zwierząt warunkach.  Z oczywistych względów nie mogę przedstawić Wam tutaj objętych tajemnicą handlową szczegółów produkcyjnych, ale pragnę zapewnić, że tylko dlatego zdecydowałam się na osobistą markę, ponieważ mogę dać Wam gwarancję rzetelności.

musztardowa i rozowa wloczka Baby alpaca DK Woolloop yarns

zielona wloczka baby alpaca dk woolloop yarns

dziergane czapki z wloczki Baby alpaca DK

Po kilku miesiącach od wprowadzenia na rynek Woolloop Yarns wiem już, że włóczki znalazły Wasze uznanie i mogę je polecać nawet najbardziej wymagającym klientom:-) Dziękuję!

Miłego dziergania!

podpis bez tła 1