Skarpetki z włóczki Cool Wool Performance

Skarpetki z włóczki Cool Wool Performance

Skarpetki z włóczki Cool Wool Performance

W styczniu wzięłam udział w KALu (wspólnym dzierganiu) na Instagramie. Wraz z innymi dziewiarkami robiłam Krufka Socks wg wzoru Renaty Grabskiej (Comfort Zone Knits). Dzierganie sprawiło mi mnóstwo frajdy, bo wzór był świetnie rozpisany, w dodatku dzięki niemu zrobiłam moje pierwsze skarpety od palców.

#krufkasocks w kolorach brownie z mandarynką

Wiecie, jak to jest, gdy “osiołkowi w żłoby dano”… Długo nie mogłam się zdecydować na kolory moich Krufek. Wzór łączy w sobie dwa kolory i zawiera tak lubiane przeze mnie dwukolorowe paseczki. Wiedziałam tylko, że połączę w nim dwa ciepłe, apetyczne kolory: brąz 226 i terakotę 198 z kolekcji Cool Wool – włóczki skarpetkowej bułgarskiego producenta Performance. Ostatecznie zdecydowałam się na przewrotne Krufki, z których jedna jest negatywem drugiej.

wloczka skarpetkowa performance cool wool kolor 226 braz woolloop

wloczka skarpetkowa Performance Cool Wool 198 terakota woolloop

Pierwsze skarpetki robione od palców

Szczególną atrakcją we wzorze dla mnie osobiście było to, że skarpetki robione są od palców (toe-up), a ja jeszcze takich doświadczeń nie miałam. Między nami mówiąc; nie cierpię zszywania dzianin ściegiem Kitchener Stitch, czyli dzianinowym. Wiem, że starannie zrobiony daje rewelacyjny wizualnie efekt, ale sam proces zszywania jest dla mnie udręką. Dzięki Krufka Socks przekonałam się, że można to ominąć, rozpoczynając od nabrania kilkunastu oczek na palce. We wzorze projektantka proponuje tu metodę turecką, która bardzo mi przypadła do gustu. Oczywiście wyrabianie pięty jest wtedy inne, ale instrukcja Renaty prowadzi za rączkę przez ten proces.

We wzorze znajdziecie też wskazówki, jak uniknąć “przeskoków” kolorów w wypadku robienia pasków na okrągło. Okazuje się, że można ten mankament zniwelować.

skarpetki na drutach w trakcie dziergania na drutach z zylka Perfrormance Cool Wool terakota i braz oraz znaczniki dziewiarskie w ksztalcie emotek

Krufka socks wyszły tak, jak na poniższych zdjęciach i jestem z nich bardzo zadowolona. Oczywiście dzięki KALowi naoglądałam się inspirujących innych wersji wzoru i myślę, że na tych jednych nie poprzestanę.

dwukolorowe pomaranczowo brazowe skarpetki robione na drutach model krufka socks na tle sniegu

Krufkasocks skarpetki dwukolorowe asymetryczne dziergane na drutach w kolorach teraktota i braz

krufka socks na drutach pomaranczowo brazowe na stopach na tle sniegu

Wzór jest kapitalny, jeśli macie do wykorzystania dosłownie dwa motki tej samej lub bardzo podobnej włóczki w kontrastowych kolorach. Choć w niektórych interpretacjach dobór kolorów był też mniej kontrastowy, albo używano włóczek wielokolorowych w połączeniu z jednolitymi. Wszystkie te inspirujące przykłady możecie podejrzeć wpisując hashtag #krufkasocks na Instagramie.

A sam wzór pod nazwą Krufka Socks znajdziecie na Ravelry. Mówiłam już, że jest darmowy?! 🙂

We wzorze oprócz techniki od palców pojawia się pieta z klapką (heel flap), wzór delikatnie ażurowy (tzw. eyelet) oraz ściągacz z oczek przekręcanych. Skarpetki robi się oczywiście na okrągło. Najlepiej na drutach z żyłką, metodą magic loop, choć da się też oczywiście bez problemu na pięciu drutach skarpetkowych.

Zużyłam niecałe motki, po jednym każdego kolory Cool Wool. Robiłam na drutach 2.5 mm, ale myślę, że na przyszłość zrobię jednak na 2.0 lub 2.25

Inne skarpetki z włóczki Cool Wool wykonane przez Klientki

Klientki rozpieszczają mnie podsyłając fotki swoich prac z Cool Wool. Pokażę Wam niektóre z nich, bo są naprawdę inspirujące.

Największą, cudną kolekcję skarpet z Cool Wool (i kilka z Durable Soqs) znajdziecie na profilu instagramowym Pani @rumiya_2015 :

 • Tu skarpety dziergane z koloru… nie pamiętam… chyba czerwień Cool Wool wg wzoru Starinnaja Vaza Marii Tarasovej (projektantka jest na Ravelry, ale ten wzór dostępny jest bezpośrednio u niej przez @tarasova_marusya na Insta)

skarpety dziergane z wloczki Performance Cool Wool kolor terakota woolloop

 • To z kolei zjawiskowe skarpety z fioletowej Cool Wool wg wzoru Aurora Socks autorstwa @kvassvet (na Insta, na Ravelry nie znalazłam)

https://woolloop.pl/produkt/wloczka-skarpetkowa-cool-wool-performance/

 • Te żółte skarpety powstały wg wzoru Avocado Socks Marii Tarasovej (jest na Ravelry)

zolte skarpety na drutach Avocado Socks z wloczki cool wool Performace

A tutaj zobaczcie “coolwool’owe” prace innych Klientek:

 • Pani Aldona (@stepnowskaa z Instagram) zrobiła te czerwone podkolanówki, które kojarzą mi się z butkami Dorotki z bajki “Czarodziej Szmaragdowego Grodu” (Czarnokiężnik z Krainy Oz, innymi słowy)

https://woolloop.pl/produkt/wloczka-skarpetkowa-cool-wool-performance/

 • To sa skarpetki Slash Socks zrobione z zielonej Cool Wool przez Panią Izę (@theknitsavvy z Instagramu) wg projektu Dagny Zielińskiej

skarpetki slashsoocks wg @theknitsavvy z wloczki Cool Wool Performance

 • Autorką tych skarpet jest Pani Kasia (@pasje_kaski na Instagramie) i wykorzystała tutaj kolor Terakota we wzorze Rosebud Heart Socks autorstwa Agnieszki Wróblewskiej (The Knitting Sparrow na Ravelry)

150449381 3737544359667308 967061825700415533 n

 • skarpetki nie-do-pary robione na maszynie dziewiarskiej przez Panią Martynę (konto @martyna_i_maszyna na Instagramie). Wykorzystane kolory to: kremowy, ciemnożółty i czekoladowy.
  skarpetki nie do pary z wloczki Cool Wool Performance robione na maszynie dziewiarskiej
 • skarpetki w paski wg wzoru Natalii Bielińskiej (@nbielinka z Instagram) zrobiła Pani Agnieszka (@agusiowe_broszki też z IG) z dwóch odcieni niebieskiego

niebieskie skarpetki w paski @agusiowe broszki z wloczki Cool Wool Performance

 • kolejne skarpetki wg tego samego wzoru, ale ich autorką jest Pani Kasia (@pasje_kaski IG) i zestaw kolorów nieco inny

skarpetki dziergane z paski z wloczki Cool Wool Performance @pasje kaski

 • te również są dziełem Pani Kasi (@pasje_kaski) i są to wersje Krufka Socks (jak moje powyżej) wg wzoru Comfort Zone Knits

Krufka Socks @pasje kaski z wloczki Cool Wool Performance

Cuuuda, prawda? Jest jeszcze kilka innych na horyzoncie, więc będę sukcesywnie doklejać.

podpis bez tła 1

——–

P.S. Jeśli zrobisz prace z włóczki Cool Wool Performance, pochwal się koniecznie oznaczając nas #woolloop_pl lub @woolloop.pl na Instagramie lub Facebooku , albo – jeśli wolisz – prześlij zdjęcia z komentarzem na adres  biuro@woolloop.pl. Chętnie pokażę Twoją pracę w moich mediach.