Yarn and Colors w służbie arteterapii

Yarn and Colors w służbie arteterapii

Pani Justyna zaskoczyła mnie zupełnie. Dzięki oznaczeniu na Instagramie #woolloop_pl odkryłam, że z naszych bawełnianych włóczek Yarn and Colors powstają w Jej rękach prawdziwe cuda!

Przyzwyczajona do widoku sweterków, czapek, chust i skarpetek. a czasem zabawek powstających z woolloop’owych włóczek stanęłam oniemiała wobec eksplozji kolorów i rokokowych wręcz kształtów, wyłaniających się na tych zdjęciach. Wszystkie były ewidentnie włóczkowe. Szybki kontakt z Autorką pozwolił na ustalenie, czym się zajmuje.

IMG 20200605 123850 775

Pani Justyna, prowadząca na Instagramie profil @freeform_art_ jest arteterapeutą. Tak mówi o swoich działaniach:

Uważam, że rękodzieło jest świetną formą wyrażenia siebie poprzez barwy i struktury. Moje prace również mają charakter intuicyjny i wolny. Największą moją miłością jest szydełkowanie i haft!

Pani Justyna posługuje się więc głównie szydełkiem, lecz zdarza się Jej wpleść elementy haftowane, takie jak liście 3d techniką hafciarską. Znamy już zatem narzędzia.

Jakie materiały do arteterapii?

W swoich pracach Pani Justyna korzysta z przeróżnych włóczek, eksperymentując z fakturami, rodzajami i zestawami kolorystycznymi. Śmiało łączy wełnę z bawełną, bawełnę merceryzowaną z bawełną naturalnie matową, grubsze włóczki z cieńszymi. Wśród jej materiałów znalazły się różne włóczki bawełniane Yarn and Colors, które doceniła za jakość i bogatą paletę barw. W tych pracach uwagę zwracają przede wszystkim przebogate formy kwiatowe, które zdają się być wspólnym mianownikiem tych robótek.

Ale pod tą bogatą formą kryją się też walory i funkcje użytkowe. Girlandy kwiecia zrobią bowiem saszetki, dziergane torebki i portmonetki.

2

IMG 20200602 091146 996

20200523 091803

Założę się, że nikt z Was nie przejdzie obojętnie wobec takich prac!

Freeform crochet

To technika szydełkowa, której hołduje Autorka prac. Twórców nie obowiązują tu żadne reguły, schematy, ani wzory. Freeform crochet pozwala na mieszanie technik. Stąd zdarzają się w niej elementy tkane, haftowane lub filcowane.

20200522 092048

Wybitnym przedstawicielem twórców pracujących tą techniką jest też holenderski artysta José Dammers, którego arcyciekawy profil na Instagramie serdecznie polecam Waszej uwadze. Jos chętnie korzysta też między innymi z włóczek Yarn and Colors oraz Durable. Musicie koniecznie zobaczyć portrety jego autorstwa!

Warsztaty

Pani Justyna obecnie opiekuje się malutką 2 letnią córeczką, ale tymczasem przygotowuje swoją stronę internetową. Do tej pory prowadziła pracownię rękodzieła w warsztacie terapii zajęciowej. Planuje jednak niebawem rozpocząć prowadzenie własnych warsztatów.

20200518 165333

Warsztaty arteterapeutki będą bezpośrednim nawiązaniem do Jej przekonań odnośnie wolności twórczej. Pani Justyna planuje więc zajęcia o charakterze intuicyjnym. Będzie na nich przekazywała swoją wiedzę i umiejętności, pokazywała warsztat i techniki, ale jednocześnie uczestnikom warsztatów pozostawi otwartą drogę do tworzenia według własnych intuicji, gustów i upodobań, Na tych warsztatach nie będzie miejsca na obawy w stylu “ja nie umiem, więc mi się nie uda”. Ich celem jest przeżycie przygody z rękodziełem, relaks, zabawa, a przy tym znalezienie sposobu na wyrażenie siebie.

Z niecierpliwością czekamy zatem na pierwsze wydarzenie warsztatowe i trzymamy kciuki za plany Pani Justyny oraz rękę na pulsie, by Was informować!

Autorce serdecznie dziękuję za udostępnienie zdjęć i informacji:-)