Dlaczego włóczka merynosowa jest dobrym wyborem na dziecięce ubranka?

Dlaczego włóczka merynosowa jest dobrym wyborem na dziecięce ubranka?

Spis treści

Włóczka merynosowa od lat cieszy się uznaniem wśród rodziców, poszukujących najlepszych materiałów dla swoich pociech. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu trendowi i dowiemy, dlaczego włóczka merynosowa jest tak cenionym wyborem na dzierganą odzież dla dzieci.

Bezpieczeństwo i komfort: Jak włóczka merynosowa wpływa na delikatną skórę dziecka?

Przyznaj sama, że bardziej troszczysz się o skład odzieży dla swoich dzieci, niż o skład materiałów we własnej garderobie? To naturalne. Bezpieczeństwo i komfort maluszka są priorytetami każdego rodzica, dlatego wybór odpowiedniego materiału na ubranka dla dziecka to kwestia kluczowa. Wobec zalewu sztucznych – i co tu owijać w, nomen omen, bawełnę – po prostu często tandetnych – materiałów we współczesnym przemyśle odzieżowym, osoby posługujące się sprawnie drutami lub szydełkami, są na wygranej pozycji. Same mogą zadbać o bezpieczne, trwałe, a do tego unikatowe i piękne ubrania dla swoich dzieci. Zgadnij, jakiego materiału najczęściej poszukują? Tak! Certyfikowanej wełny merino!

I słusznie. Dobrej jakości, pochodząca z pewnego źródła włóczka merynosowa jest świetnym materiałem dla dzieci, ponieważ z racji swoich naturalnych cech włókna merynosów są bardzo delikatne dla skóry malucha. Dzięki swojej naturalnej miękkości, nie powoduje podrażnień ani alergii, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza dla dzieci z AZS lub po prostu z wrażliwą skórą. Dodatkowo, włóczka merynosowa jest łatwa do pielęgnacji, co sprawia, że ubranka z jej użyciem utrzymują swój miękki dotyk nawet po wielu praniach. Oczywiście, finalny komfort zależy od jej rodzaju i jakości.

spiwor niemowlecy na drutach z wloczki Novita Baby Merino woolloop_828x552
spiwor niemowlecy na drutach z wloczki Novita Baby Merino woolloop 1

Rodzaje włókien merynosowych. O co chodzi z tymi mikronami?

Włókna merynosowe wykorzystywane w przemyśle tekstylnym są klasyfikowane ze względu na ich grubość, określaną w jednostkach zwanych mikronami. Mikron to jednostka miary, która określa średnicę włókna. Im niższa wartość mikronów, tym włókno jest cieńsze i bardziej miękkie w dotyku. Istnieją różne kategorie mikronów, z których najpopularniejsze to: ultrafine, superfine i extrafine.

  • merino ultrafine – to najbardziej luksusowe merynosowe włókna na świecie o grubości 14.5 mikronów (wg innych źródeł – o grubości poniżej 17,5 mikrona): charakteryzują się bardzo wysoką miękkością i komfortem noszenia porównywanym do kaszmiru. Są odpowiednie dla osób o bardzo wrażliwej skórze i są często wybierane do produkcji ubrań niemowlęcych, dziecięcych oraz odzieży sportowej, zapewniając fenomenalną termoregulację i oddychalność.
  • merino superfine to merynosowe włókna 17,6 – 18.5 mikronów: cienkie i bardzo delikatne włókna merynosowe. Idealne dla osób o wrażliwej skórze, choć nieco grubsze od merino ultrafine wciąż są niezwykle przyjemne w dotyku i nie powodują żadnych podrażnień czy uczuleń. Włókna o “mikronażu” poniżej 18.5 są często wykorzystywane do produkcji luksusowych ubrań, bielizny i akcesoriów o wspaniałym komforcie noszenia.
  • merino extrafine lub merino fine – to merynosowe włókna poniżej 19,5 mikronów: Te włókna są charakteryzują się miękkością, wysoką jakością i komfortem. Choć nie są aż tak eteryczne i delikatne, jak superfine czy ultrafine włókna, to wciąż są bardzo miękkie w dotyku i doskonale nadają się do produkcji dziecięcej odzieży codziennej: swetrów, czapeczek czy szalików. Mogą być swobodnie użytkowane przez bardzo małe dzieci.
  • pozostałe wełny merino – powyżej 20 mikronów to szlachetne włóczki o nieco surowszej strukturze niż wymienione powyżej. Są nadal miękkie, a ich właściwości sprawiają, że najlepiej nadają się na grubsze sweterki, kardigany i wszelką odzież wierzchnią.

Dobór grubości włókien merynosowych zależy od indywidualnych preferencji i odczuć użytkownika oraz przeznaczenia ubrań. Jednak pamiętaj, że niezależnie od kategorii wyrażonej w mikronach, wełna merino zachowuje swoje unikalne właściwości, takie jak doskonała izolacja termiczna, regulacja wilgotności i oddychalność. A te cechy są kluczowe przy planowaniu dziecięcej garderoby i najdroższe kupne sweterki nie zastąpią jakością dzianiny wykonanej z tych włóczek przez najbliższych.

novita syksy 2018 20 baby merino dream

A może jednak akryl? Czy sztuczne włókna nie sprawdzają się równie dobrze?

Zwierzę Wam się… Ogromnie drażni mnie pokazywanie włóczek z 100% akrylu jako włóczek przeznaczonych na ubranka dla dzieci (i to często nawet przez renomowanych producentów). W mojej opinii, te w 100% sztuczne, nieoddychające, elektryzujące się włókna są ostatnimi, jakie na odzież dla dzieci mogą się nadawać.

Owszem, miewają bajkowe, słodkie kolory (A jakże! Polimery można zafarbować odpowiednią dawką chemii na każdy kolor), ale nawet swoją pozorną miękkość “od pierwszego dotyku” tracą bezpowrotnie już przy pierwszym praniu! Nawet nasza ukochana Wikipedia podaje w definicji akrylu zdanie, które sprawia, że turlam się ze śmiechu: “Akryl swoją fakturą przypomina wełnę i najczęściej jest stosowany jako jej zamiennik ze względu na niższą cenę, większą wytrzymałość i przyjemniejszą w dotyku fakturę.” Bzdura!

Jako właścicielka sklepu z włóczkami nie decyduję się po pierwsze sprowadzać takich włóczek, a po drugie, nawet jeśli by się tu pojawiły, to na pewno nie trafią do kategorii “na ubranka dla dzieci”.

Mówię o tym wszystkim z przekonaniem, jako osoba, która kiedyś jako debiutująca matka, bez wielkiego rozeznania jeszcze w ofercie dostępnych współcześnie włóczek, sama nabrała się na te bzdurne zaklęcia o “akrylowych włóczkach dla dzieci”. Dobrze, że mój Synek uszczęśliwiony sweterkiem z akrylu nie umiał jeszcze wtedy mówić;-)

Na dowód powyższych, kategorycznych twierdzeń przytoczę tu jeszcze badania naukowe przeprowadzone przez Instytut Hohenstein w Niemczech, Ergonomics Unit na Politechnice Walijskiej oraz CSIRO w Australii, które w pełni potwierdzają te anegdotyczne dowody, że superfine merino zapewnia użytkownikowi lepszą kontrolę temperatury i znacznie lepsze wchłanianie wilgoci niż jakiekolwiek syntetyki.

Włóczka merynosowa przez cały rok: Dlaczego jest świetna na każdą pogodę?

Włóczka merynosowa dla dzieci jest niezastąpiona przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Jej unikalne właściwości termoregulacyjne sprawiają, że utrzymuje ciepło w chłodniejsze dni, jednocześnie pozwalając skórze oddychać w cieplejsze. Dzięki temu, dzieci ubrane w ubranka i kocyki z włóczki merynosowej są zawsze komfortowe, niezależnie od zmieniającej się pogody. I nie należy obawiać się, że “to jednak wełna”. Wełna owiec rasy merino naprawdę różni się komfortem noszenia od wełny zwykłych owieczek!

https://woolloop.pl/produkt/wloczka-camwool-rosarios4-merino-extra-fine-i-baby-camel/
rampers z włóczki CamWool Rosarios4 – z wełny merino i baby camel

rampers z włóczki CamWool Rosarios4 – z wełny merino i baby camel

Merynos na upał? Co za szalony pomysł!

Co ciekawe, wyżej cytowane badania potwierdziły, że wełna merino oferuje wyższą naturalną ochronę przed promieniowaniem UV niż wiele innych włókien, łącznie z bawełną.

Wzdragasz się na myśl, aby założyć dziecku merynosowe wdzianko w upalny dzień? Rozumiem, ale pomyśl, że plemiona beduińskie na Synaju, gdzie temperatury osiągają w ciągu dnia ekstremalnie wysoki poziom, korzystają z tego wełnianego włókna od wieków. Wełna merynosa działa jak bufor temperaturowy; w cieple początkowo chłodząc ciało poprzez kontrolowanie gromadzenia się pary wodnej wewnątrz, utrzymując skórę użytkownika bardziej suchą na dłużej. Włókno merino nie przylega do skóry nawet, gdy jest mokra, więc dzianina pozwala skórze nadal wykonywać swoją funkcję poprzez pocenie się i chłodzenie ciała. Brzmi dobrze, prawda?

Zapisz się na newsletter woolloop, by otrzymać rabat na pierwsze zakupy i informacje o nowościach!

Trwałość i łatwość w pielęgnacji ubranek z włóczki merynosowej

Jednym z największych atutów włóczki merynosowej dla dzieci jest jej trwałość. Ubranka z wełny merynosowej wykonane z tego materiału są odporne na ścieranie i zachowują swoją formę nawet po intensywnym użytkowaniu. Niektóre włóczki merynosowe mogą ulegać rozciąganiu. Zależy to od skrętu i jakości włóczki. Czasem dla ich stabilizacji dodaje się inne przędze. Tak, czy owak ubranka z włóczki merynosowej dla niemowląt i dzieci to dobra, trwała inwestycja pieniędzy i czasu potrzebnego na dzierganie lub szydełkowanie.

Jeśli ważne dla Ciebie jest bezpieczeństwo włóczki merynosowej dla skóry dziecka, pomyśl jeszcze o jednym aspekcie – o sposobie pielęgnacji. Włókno merino nie wymaga bardzo częstego prania, co minimalizuje kontakt skóry Twojej pociechy z detergentami. Często wystarczy solidne wietrzenie i już! Możesz dzianinę z merynosa ubrać maluszkowi ponownie. Jeśli już konieczne okazuje się pranie, włókno merino jest łatwe w pielęgnacji, a przez to praktyczne dla rodziców każdego ruchliwego i ciekawego świata maluszka. Ubierając swoją mniejszą lub większę pociechę w rękodzielniczy wyrób z wełny merino masz też pewność, że dziecko będzie schludnie, bezpiecznie, czysto i wygodnie odziane.

Kreatywne wzory na dziecięce projekty dziewiarskie z użyciem włóczki merynosowej

Dla rodziców lubiących tworzyć własnoręcznie ubranka dla swoich dzieci, włóczka merynosowa otwiera szerokie pole do kreatywności. Dzięki swojej miękkości i wytrzymałości, doskonale nadaje się na przeznaczone dla dzieci projekty dziewiarskie. Możliwości są ogromne, reszta to kwestia inspiracji i dostępnych wzorów – od miękkich kocyków, przez urocze sweterki, rampersy, sukienki, po czapki, skarpetki, buciki i rękawiczki. Włóczka merynosowa dla dzieci to materiał, który pozwoli wykreować nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne ubranka, dostosowane do indywidualnych potrzeb i gustów malucha.

Jeśli poszukujesz wzorów na projekty dziewiarskie dedykowane dzieciom, może zainspiruje Cię nowy magazyn Novita Mini Me z wzorami dzianin dla tatusiów i dzieci.

wzory dziewiarskie Novita+Mini+Me SS23 cover woolloop
wzory dziewiarskie Novita+Mini+Me SS23 cover woolloop
Novita+Mini+Me Isla+cabled+cardigan
Kardigan dziecięcy w warkocze i czapeczka z magazynu Novita Mini Me 

Kardigan dziecięcy w warkocze i czapeczka z magazynu Novita Mini Me 

Zalety mieszanek włóczki merynosowej

Muszę tu koniecznie wspomnieć, że jeśli planujesz dzierganie dla dziecka, możesz rozważyć też włóczki – mieszanki z wełną merino, zyskując nowy wymiar i dodatkowe właściwości takich włókien. Opisałam je dokładnie w poście poświęconym zaletom i wadom włóczek merynosowych.

Podsumowanie

Podsumowując, włóczka merynosowa ze 100% wełny merino lub z mieszanek tej wełny to “strzał w dziesiątkę” przy dzierganiu dla dzieci. To bezpieczeństwo i komfort dla delikatnej skóry najmłodszych. Jej trwałość, łatwość w pielęgnacji oraz wszechstronne zastosowanie sprawiają, że jest to materiał idealny na wiele okazji w życiu maluszków i na każdą pogodę

Korzystałam z danych o badaniach z artykułu: https://www.numei.com/about-merino-wool.html

podpis bez tła 1