Baby Alpaca DK – kolekcja Woolloop Yarns
Z wielką przyjemnością wprowadzam do sklepu markę własną Woolloop Yarns, a wraz z nią włóczki, o których używaniu sama zawsze marzyłam. Pierwsza z nich to Baby Alpaca DK. Jeśli zastanawiasz się, jakie właściwości ma wełna z alpaki, jeśli ciekawi Cię, czym różni się zwykła wełna alpakowa od baby alpaka lub chcesz po prostu wiedzieć, czy sweter z alpaki gryzie lub jak pielęgnować wyroby z tego włókna, przeczytaj ten artykuł!
Alpaka – wełna z prehistoryczną historią
Nasza Baby Alpaca DK pochodzi z dalekiego Peru, gdzie na płaskowyżu na wysokości blisko 4000 metrów nad poziomem morza pasą się niezwykłe zwierzęta dające co roku runo zwane od ich nazwy – alpaką. Wełna z alpaki jest włóknem w 100% naturalnym, którego walory odkryli i docenili już 5000 roku przed naszą erą Inkowie zamieszkujący peruwiańskie Andy. Czy uwierzysz, że dla nich wełna alpaki była cenniejsza od złota?
W XIX wieku zaczęła się jej globalna ekspansja i kariera, bo dopiero wtedy zaczęto ją eksportować na cały świat i szybko została uznana za jeden z najcenniejszych naturalnych materiałów w produkcji tekstyliów. A w peruwiańskich Andach pozostaje do dziś integralnym elementem narodowej kultury.
Wełna najwyższej jakości
W naszej wełnie alpaki, znajdziesz tylko najlepsze włókna. Peruwiański dostawca pozyskuje runo alpak nie czyniąc im krzywdy i obrabia je w nowoczesnych warunkach zarówno pod względem maszyn, jak i w bezpiecznych, godnych warunków pracy dla ludzi.
Gwarantem jakości tych wyrobów jest certyfikat „OEKO-TEX® Standard 100”. Wszystkie kolory Baby Alpaca DK zostały przetestowane i wyróżnione tym znakiem jakości, dzięki czemu oznaczamy je etykietą OEKO-TEX®. Ponieważ ta wysokiej jakości wełna z alpaki ma bardzo niską zawartość zanieczyszczeń, spełnia surowe kryteria jakościowe dla I klasy produktów w Standardzie 100.
Co to znaczy?
Oznacza to, że wartości graniczne, których należy przestrzegać w tej klasie, są szczególnie surowe, ponieważ dzianiny muszą być dobrze tolerowane przez organizm dzieci, a nawet noworodków.
Co to jest baby alpaka?
Baby alpaka to gatunek wełny alpaki uznawany za jedno z najbardziej ekskluzywnych włókien na świecie, co znajduje odzwierciedlenie w jej cenie wyższej od ceny zwykłej włóczki alpakowej.
Nazwa może wprowadzać w błąd. Wiele osób sądzi, że “baby” oznacza, iż pozyskiwana jest od alpakowych osesków. Nic podobnego!
Baby alpaka to włókno młodych, ale już dojrzałych zwierząt w wieku jednego- lub dwóch lat pozyskiwane z określonych partii ich ciał. Wełnę tę przędzie się z runa z boków i niektórych partii szyi. Im starsza alpaka tym coraz mniej ma runa odpowiadającego normie “baby”, czyli decydującej o jakości delikatności wyrażanej w mikrometrach (μm). W przypadku baby alpaka to wartość poniżej < 22 μm, podczas, gdy włóczki alpakowe niższej jakości, mają wartości powyżej 32 mikrometrów (>32 μm). Ot i cała tajemnica!
Dlaczego zaczynamy od grubości DK?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. To najbardziej poszukiwana grubość włóczek. W Polsce trudno kupić wełnę z alpaki w tej grubości, a wełny baby alpaka DK (double knitting) właściwie prawie wcale nie można znaleźć. Mam nadzieję, że nasz wybór odpowie na Twoje zapotrzebowanie i z czasem będziemy mogli poszerzać gamę kolorystyczną i wprowadzać też inne grubości włóczek alpakowych według upodobań klientów woolloop.pl.
Kolory Baby Alpaca DK od Woolloop Yarns
Nie będę owijać w bawełnę… to znaczy… w alpakę. Na debiut wybrałam kolory, które sama kocham. Tak, przyznaję, to wybór absolutnie subiektywny, prosto z serca. Ciekawe, czy pokochasz je tak, jak ja? Kolory włóczki alpakowej, z którymi zaczynam, to:
- odcienie naturalne
- odcienie melanżowe (dla mnie najpiękniejsze!)
- odcienie jednolite
Jeśli włóczka znajdzie uznanie klientów, planuję poszerzać paletę o ulubione kolory dziewiarzy i dziewiarek. Piszcie więc śmiało, jakie odcienie chcielibyście w przyszłości widzieć: biuro@woolloop.pl
Czy wełna z alpaki “gryzie”?
To częste pytanie osób wrażliwych na wełnę owczą lub poszukujących wełny na wyroby dla dzieci. Przy odpowiedzi na to pytanie warto wziąć pod uwagę dwie rzeczy: cechy obiektywne i subiektywne odczucia.
Obiektywnie:
- Wełna alpaki w dotyku przypomina kaszmir i jedwab. Jest przytulna, miękka i elegancka z wyglądu. Możesz z niej robić wspaniałe dzianiny o właściwościach antyallergicznych i równoważących zmiany temperatur.
- Ciekawe cechy włóczki alpakowej, o których pewnie nie wiesz, a które decydują o takim jej charakterze to:
- wełna ta ma niskie, jedynie lekko wystające krawędzie, co sprawia, że tarcie o ten materiał jest słabe i właśnie to jest przyczyną jej jedwabistego dotyku,
- włókno wełny alpaki nie ma zadrapań i jest praktycznie wolne od lanoliny (tłuszczu, który może być alergenem), dzięki czemu idealnie nadaje się do skóry wrażliwej i jest odpowiednie dla alergików,
- wełna z alpaki ma mikroskopijne “poduszki powietrzne”, puste przestrzenie, dzięki którym zarówno włóczka, jak i gotowe wyroby zachowują niską wagę i doskonałe własności termoizolacyjne. Wełna alpakowa jest kilkukrotnie cieplejsza od wełny owczej, ale się w niej nie pocisz. W owych “poduszkach powietrznych” magazynuje się ciepło i uwalnia z nich równomiernie. Dzięki temu wyroby z alpaki są nie tylko lekkie, ale i przewiewne i możesz je nosić niemal cały rok.
- nasza włóczka Baby Alpaca DK posiada certyfikat OEKO-TEX® Standard 100, co jak wyżej pisałam oznacza, że spełnia surowe kryteria dopuszczające ją do użytkowania przez dzieci, a nawet niemowlęta.
Subiektywnie:
- odczucia każdej osoby są indywidualne. Niektórzy kochają nosić słynącą ze sztywności wełnę islandzką na niemal gołe ciało, innych drażni nawet najprzedniejszej jakości wełna merynosowa
- alpaka posiada drobne włoski, które mimo swojej nadzwyczajnej miękkości mogą przeszkadzać osobom bardzo wrażliwym i dzieciom, gdy dotykają bezpośrednio ciała.
Podsumowując:
Z racji jej wspaniałych właściwości i pełnego bezpieczeństwa użytkowania proponuję wełnę z alpaki wszystkim na różnorodne wyroby. Możesz z włóczki alpakowej dziergać wspaniałe swetry, kardigany, koce, czapki czy szaliki i cieszyć się nimi wiele lat. Ostrożnie jednak podchodziłabym do stosowania jej na gołe ciało u osób wyjątkowo wrażliwych i u malutkich dzieci ze względu na możliwe subiektywne odczucia.
Jak prać włóczkę z alpaki?
Sprawa jest dość prosta – nigdy, nigdy nie wrzucaj jej do pralki! Nawet jeśli jakiś producent napisze na etykiecie lub w swoim sklepie, że można. Nie, nie można. Ryzyko zniszczenia tego luksusowego bądź co bądź wyrobu jest poważne. Alpakowa wełna jest wytrzymała, może to “przeżyć”, ale nie o samo przeżycie chodzi. Ma przecież po praniu zachować swoją elegancję i jedwabistość. I jeśli właśnie na tym Ci zależy, weź po prostu dobrej jakości płyn do wełny i jedwabiu lub delikatny szampon i spokojnie, wypierz ją ręcznie przez namaczanie i ewentualnie delikatne wyciskanie w chłodnej (!) wodzie. Potem wypłucz ręcznie w wodzie o podobnej lub nieco niższej temperaturze, odsącz w ręczniku i formując ułóż na suchym ręczniku do wysuszenia. Dzianina alpakowa odwdzięczy Ci się za to pełne szacunku traktowanie, nienagannym wyglądem i latami doskonałego służenia.
Bezwzględnie unikaj:
- pocierania
- wyżymania
- skręcania
- rozciągania mokrej dzianiny
- dużych zmian temperatury wody
- płynów do płukania
I żeby nie przyszło Ci do głowy oddać ją do czyszczenia chemicznego lub suszyć w pralce bębnowej!
No, ja swoje powiedziałam. Reszta zależy od Ciebie:-)
Zwyczaje alpak-ekologów
Wspominałam już, że alpaki mieszkają na andyjskich płaskowyżach. Mało jednak wiadomo tu w Europie o ich codziennych zwyczajach. Otóż hodowla nie jest specjalnie skomplikowana. Zwierzęta te preferują zimno i dobrze znoszą nawet bardzo duże dobowe zmiany temperatury. Są oczywiście wegetarianami. Ich menu stanowi trawa świeża i sucha, kochają zwłaszcza lucernę. Ale trawa to nie tylko ich pożywienie. Są wygodnickie stąd bujna trawa to ich ulubione posłanie. Ciekawostką jest fakt, że alpaki bardzo cenią sobie czystość zarówno swojego posłania, jak i jedzenia.
Alpaki śmiało można nazwać ekologami:-) Zjadając trawę skubią tylko jej końce, nie wyciągając korzeni z ziemi i dzięki temu, w przeciwieństwie do wielu innych zwierząt hodowlanych, nie niszczą pastwisk.
Polecam Ci zatem wyjątkowe włóczki Baby Alpaca DK. Satysfakcja gwarantowana! A jeśli kochasz luksusowe wełny spójrz też koniecznie na nasze włóczki kaszmirowe!
P.S. Interesujące ciekawostki o alpakowym runie, jego klasach i zastosowaniu w przemyśle tekstylnym znajdziesz na blogu The Sartorius. gdzie i ja się wiele nauczyłam.