Celebes Socks – kolejne skarpetki z Durable Soqs

Celebes Socks – kolejne skarpetki z Durable Soqs

To już moja trzecia para ażurowych skarpetek z Durable Soqs i druga wg projektu Doroty Knitolog Morawiak. Taki zestaw (włóczka + projekt Doroty) to moc arcyprzyjemnego dziergania!

Skarpetki Celebes Dorota dedykowała oczywiście jednej ze swoich rozlicznych egzotycznych podróży na indeonezyjską wyspę, a ja wybrałam się w niemniej ekscytującą podróż w ocean zaprojektowanych przez nią oczek i ażurów. Podróż ciekawą, ale bez mrożących krew w żyłach przygód. Jedynie z pewnym wyzwaniem. Zresztą na własne życzenie…

skarpetki na drutach wloczka durable soqs

Dwie wersje

Wzór Projektantka zaplanowała na 4 pionowe powtórzenia motywu z opcją skrócenia do 3 powtórzeń. Ja poszłam o krok dalej i wypróbowałam oprócz długości opisanych we wzorze również… wersję “bikini”:-D

Podobają mi się króciutkie skarpetki, ledwie zakrywające kostki, ale wcześniej nie przyszło mi do głowy, by robić je własnoręcznie. Zresztą nie trafiłam nigdy na wzór, który by się do tego nadawał.

W trakcie robienia Celebes Socks przez nieuwagę zaczęłam kończyć drugą skarpetę za szybko. Przy bliższych oględzinach błędu i po konsultacjach z Autorką wzoru okazało się, że wersja mini też jest po prostu urocza. A ażurowy wzorek pięknie się w niej komponuje.

I tym sposobem zostałam obecnie z dwoma różnymi skarpetkami. Co może nie byłoby zaskoczeniem przy panującej powszechnie modzie na skarpety nie do pary, gdyby nie to, że zrobiłam je nie do pary pod względem długości i wciąż się zastanawiam, przy której długości w końcu pozostać.

Robiłam nawet mały test w mediach społecznościowych. Ale głosy innych dziewiarek rozdzieliły się równiutko na pół. Części podobała się “wersja plażowa”, a części ta pełna. No i masz babo placek! A raczej – masz babo skarpetki!

Frezja

Na projekt wybrałam kolor Frezja 239, bo nie miałam jeszcze różowych, dzierganych skarpet. A wzór wydał mi się odpowiednio kobiecy, by go uczcić takim damskim, kwiatowym kolorkiem.

Projekty w innych kolorach możecie oczywiście zobaczyć na Ravelry, w tym prototyp Autorki wzoru w nasyconej zieleni wpadającej w jasny szmaragd. W każdym razie uważam, że ten wzór zasługuje właśnie w wyrazisty kolor. Egzotyczny, jak sama Celebes!

IMG 20210525 171218 medium2

skarpety dziergane wloczka durable soqs woolloop

Inne moje ażurowe skarpetki z włóczki Durable Soqs (75% wełna superwash i 25% poliamid, długość w motku 50 g = 210 m) również opisałam na blogu. Możecie zobaczyć, jak ażury prezentują się w innych kolorach:

Estrella Socks wg projektu Pauli Wiśniewskiej – z koloru Świeży koral 408

oraz

Bromo Socks wg projektu Doroty – w kolorze szarego błękitu 289

Jeśli chcesz otrzymywać od czasu do czasu darmowe wzory i informacje o nowościach oraz ekskluzywne rabaty tylko dla subskrybentów, zapisz się na newsletter:

Konstrukcja skarpet i zużycie włóczki

Celebes Socks jeszcze pod jednym względem bardzo mi odpowiadają. Są to skarpety robione od palców. Bardzo lubię tę metodę, pozwalającą na zaplanowanie długości włóczki i na uniknięcie zszywania igłą palców. Igłę jednak musicie mieć na podorędziu, bo czeka Was zakończenie tabular bind off. O ile oczywiście zechcecie go użyć, bo na pewno da się je zakończyć innym sposobem. Dla mnie była to dobra okazja do przypomnienia sobie “tabulara” i – mimo niechęci do igły – przyjemność większa niż szycie palców Kitchener stitch.

Na asymetryczną parę zużyłam nieco ponad 1 motek Durable Soqs. Oczywiście zaktualizuję dane zużycia, gdy wybiorę w końcu wersję długości i zrobię symetryczne skarpety. Czas mnie jednak nie nagli, bo na druty wepchnęły się bardziej letnie projekty i skarpetki Celebes muszą poczekać.

Wzór Celebes Socks jest to znalezienia TUTAJ. Sympatyczny i efektowny, więc szczerze polecam! Jak zwykle u tej Projektantki wzór przystępnie opisany w języku polskim z angielskimi skrótami dziewiarskimi i wskazówkami, gdzie szukać tutoriali do wykonania użytych technik.

skarpetki dziergane wloczka Durable Socks

Celebes Socks z wloczki Durable Soqs

 

podpis bez tła 1

——–

P.S. Jeśli ta praca zainspirowała Cię do własnego wyrobu z włóczek woolloop, pochwal się koniecznie oznaczając nas #woolloop_pl lub @woolloop.pl na Instagramie lub Facebooku lub po prostu prześlij swoje zdjęcia z komentarzem na biuro@woolloop.pl. A ja chętnie pokażę Twoje dzieło światu:-)