Bromo Socks – test wzoru na skarpety

Bromo Socks – test wzoru na skarpety

Uwielbiam kolorowe włóczki skarpetkowe, ale te jednolite są niezastąpione, gdy przychodzi ochota na wyrafinowane wzory.

Bromo Socks z wloczki Durable Soqs woolloopSkarpetki Bromo wg projektu Doroty Morawiak-Lichoty, znanej w dziewiarskim świecie raczej jako Knitolog zrobiłam w ramach testu. Choć na początku zmagałam się jeszcze z trudnościami wynikającymi z mojego relatywnie świeżego doświadczenia w dzierganiu skarpet, z efektu końcowego jestem bardzo zadowolona i skarpety często są w użyciu.

Włóczka fingering

Uwodzicielski wzór, upamiętniający jedną z podróży Doroty na Jawę (Bromo to nazwa tamtejszego czynnego wulkanu) wyeksponowała włóczka w szlachetnym odcieniu szarego błękitu Durable Soqs. To moja druga para z tej holenderskiej włóczki dedykowanej skarpetom. Poprzednia w odcieniu “Świeży koral” możecie zobaczyć tutaj.

Obie pary sprawdzają się „w boju” bardzo dobrze, pomimo iż – z racji ażurowych wzorów – mogą wydawać się delikatne. Noszę je do sportowych butów i wcale nie oszczędzam, a one nic sobie z tego nie robią.

Włóczka jest wytrzymała i niegryząca. Przy robieniu miła w dotyku i nie rozwarstwiająca się, co bardzo cenię. Lubię przerabiać ją na ostro zakończonych drutach, ułatwiających dzierganie ażurów.

Geometryczno-kwiatowy wzór na skarpety

Bromo Socks to moja pierwsza praca, w której pojawia się tak dużo oczek przekręcanych. Nie jestem ich wielką fanką, ale przyznam, że w połączeniu z dość wymagającym ażurem, dają niezwykły efekt końcowy. Dla mnie to takie geometryczno-kwiatowe połączenie. Niektóre dziewiarki, które uczestniczyły też w teście, widziały w tym wzorze motyle, kwiaty magnolii, a nawet… wykrzywioną w grymasie twarz z japońskiego teatru kabuki.

IMG 20210424 173338 medium2

IMG 20210424 173121 medium2

Zapisz się na newsletter woolloop i odbierz swój rabat na włóczki!

Wyrabianie piety w skarpetach

Pięta w skarpetach to ten element, które zazwyczaj dziewiarki najbardziej się boją, ale który też w przeróżnych wzorach daje prawdziwe pole do popisu projektantkom. W tym skarpetkowym projekcie szczególnie urzekła mnie właśnie oryginalna pięta, którą nazwałam sobie na własny użytek „gotycką”. Opiera się o rzędy skrócone i jest wysoko wyprowadzona do góry oraz okolona ażurowymi oczkami, co wyszczupla stopę i pięknie komponuje się z resztą projektu.

pieta skarpetek Bromo socks woolloop

Skarpetki na palcach zakończone są ściegiem dziewiarskim (graftingiem).

Kitchener stitch jak zrobic tutorial

Skarpetki robiłam na drutach 2 mm, w rozmiarze 1, bo Autorka wzoru uprzedzała, że jest on rozciągliwy, a ja i tak mam tendencję do luźnego przerabiania. Wzór w oryginale przewidziany jest na druty 2,25 mm. Zużyłam jeden motek Durable Soqs i mały kawałek drugiego. Gotowe skarpety po wypraniu blokowałam nieagresywnie rozłożone na płasko, a dopiero potem naciągnęłam na blokery dla ostatecznego „szlifu”.

Wzór Bromo Socks

Wzór znajdziecie oczywiście na Ravelry wśród projektów Knitologa pod tym linkiem. Serdecznie go polecam! Jest w języku polskim, z angielskimi skrótami, co pozwala na uniknięcie wieloznaczności, klarownie opisany i zilustrowany. Przy okazji można wzbogacić warsztat dziewiarski, bo Projektantka odsyła do wielu ciekawych technik.

Bromo Socks wloczka Durable Soqs woolloop

Sprawdź mój ranking miękkości włóczek skarpetkowych!

podpis bez tła 1

——–

P.S. Jeśli ta praca zainspirowała Cię do własnego wyrobu z włóczek woolloop, pochwal się koniecznie oznaczając nas #woolloop_pl lub @woolloop.pl na Instagramie lub Facebooku lub po prostu prześlij swoje zdjęcia z komentarzem na biuro@woolloop.pl. A ja chętnie pokażę Twoje dzieło światu:-)