Do popełnienia tego wpisu natchnęła mnie Pani Kasia, która chciała się dowiedzieć, jak układa się ranking włóczek skarpetkowych oferowanych w woolloop i uznała, że takie zestawienie przyda się również innym Rękodzielnikom. Kryterium podstawowym rankingu miała być miękkość włóczek, czyli przyjazność dla stóp.
Zadanie jest… i proste i skomplikowane. Otóż jeśli chodzi o początek rankingu, czyli podium, obsadzenie pierwszych trzech miejsc nie budzi we mnie większych dylematów. Wiedziałam od razu, które włóczki dekorować “złotem”, “srebrem” i “brązem”. O tyle wskazanie kolejnych miejsc przychodzi mi z większym trudem, bo “co, kto lubi”.
Przykłady? Proszę bardzo pierwszy z brzegu: grubsze włóczki skarpetkowe Novita budzą automatycznie skojarzenia z bardziej siermiężnymi, ale tak wcale nie jest. W dodatku ich “odczuwanie” zmienia się w zależności od pory roku i aktualnego poziomu mojego “zmarźluchostwa”. Mało tego, w obrębie jednego gatunku włóczek skarpetkowych Novita znajdziecie i miększe i bardziej szorstkie. W dalszej części tekstu pokazuję, czym się kierować w ich rozpoznawaniu.

Drugi przykład, to tak poszukiwane włóczki skarpetkowe z bawełną. W dotyku wydają się czasem nieco “sznurkowate”, ale w gotowym wyrobie już nie. Włóczki te nie są bowiem zrobione z samej bawełny z poliestrem, ale posiadają i inne włókna w składzie, jak czysta żywa wełna, czy zapewniająca pewną elastyczność elite (rodzaj stretch’u).

Jak zatem widzicie, ranking siłą rzeczy będzie mocno subiektywny. Żeby poczytać, co mówią o nich Klienci, zachęcam Was do obserwowania profilu woolloop na Facebook’u oraz przyłączenia się tam do grupy “Dzień dziergania skarpet/Dziergamy wspólnie skarpety” prowadzonej przez Iwonę Eriksson, również na FB. W grupie możecie też publikować swoje prace oraz skorzystać z przeróżnych porad, a czasem akcji promocyjnych.
Rodzaje włóczek skarpetkowych
Zanim przejdę do mojego rankingu warto przypomnieć, jakie rodzaje włóczek skarpetkowych mamy na rynku.
- Podstawową najpopularniejszą kategorię stanowią włóczki o klasycznym składzie, czyli 75% wełny i 25% poliamidu. Sceptyków, krzywo spoglądających na dodatek sztucznego włókna, od razu spieszę zapewnić, że we włóczkach skarpetkowych jest on po pierwsze absolutnie niezbędny dla zapewnienia im trwałości, odporności na przecieranie w newralgicznych miejscach, jak pięty i palce, a u niektórych osób także podbicie, oraz możliwości częstego prania (również w pralce), a po drugie – jest praktycznie niewyczuwalny.
- Kolejna kategoria to włóczki skarpetkowe o uszlachetnionym składzie zawierającym ww. włókna, ale z gatunkami wełny i dodatkami czyniącymi z nich bardziej luksusowe wyroby. I tu mamy na rynku coraz szerszą paletę włóczek zawierających:
- wełnę merynosów,
- bambus,
- alpaka,
- kaszmir,
- jedwab.
Dla osób unikających szorstkości tradycyjnej wełny owczej, jest to zdecydowanie kategoria warta rekomendacji. Większość z tych włóczek zapewnia duży komfort stopom.
3. Włóczki skarpetkowe z bawełną pozwalam sobie umieścić w zupełnie odrębnej kategorii, bowiem uważam, że poszukuje się je na inne, to znaczy cieplejsze pory roku.

Różne grubości włóczek skarpetkowych
Oczywiście nie można zapominać, że włóczki skarpetkowe mają też różne grubości. Najpopularniejsze to włóczki najcieńsze typu Fingering 4-ply, na druty – w zależności od upodobań dziergających – od 1,75 mm do 2,5 mm. Jest ich naprawdę szeroka oferta.
Ja osobiście, z powodu wrodzonych wiecznie zimnych stóp, oraz – co tu kryć! – lenistwa, czy bardziej dyplomatycznie – niecierpliwości, ogromnie cenię sobie grubsze włóczki skarpetkowe (grubości Sport, DK i Aran), które już nieco trudniej znaleźć w ofertach sklepów, a maja tę zaletę, że są cieplejsze od cienkich, nadają się na domowe kapcie i dzierga się nimi znacznie szybciej.
Mam tu na myśli włóczki skarpetkowe na druty 3 mm (Sport) oraz grubsze (!). Przy wyborze takich włóczek należy pamiętać, że producenci zwykle podają inne, mniejsze grubości drutów do dziergania skarpet, a inne do dziergania na przykład swetrów. Doskonałym przykładem są tu włóczki skarpetkowe Novita:
- Novita 7 Brothers (najbardziej znana włóczka tej fińskiej marki) – druty zalecane przy dzierganiu to 4 mm, ale skarpety dziergamy na 3,5 mm
- Novita Nalle lub Louhetar Sukkalanka (z bawełną) – druty zalecanie do zwykłego dziergania to 3,5 mm, ale skarpety dziergamy na 3 mm
- Novita Isoveli (chyba najgrubsza włóczka skarpetkowa na polskim rynku) – zwykłe dzierganie 5-6 mm (a nawet grubsze), skarpety – 5 mm

Zapisz się na newsletter, by korzystać z rabatów i darmowych wzorów!
Które włóczki skarpetkowe są najbardziej miękkie? Mój TOP10
Oczywiście w poniższym rankingu uwzględniam tylko wypróbowane przeze mnie i moich Klientów włóczki dostępne w ofercie woolloop.
I miejsce – Hot Socks Pearl uni i Hot Socks Pearl color – niemieckiej firmy Gründl. Włóczki produkowane są we Włoszech. Zawierają wełnę merynosa superwash i dodatek kaszmiru. Luksusowe, absolutnie przyjazne dla skóry, dzięki temu doskonałe też dla dzieci i nie tylko na skarpety, ale na wyroby okalające twarz i szyję, jak czapki, kominy, szale, sweterki. Słowem “delikates”!

II miejsce – Rellana Ariana – efektowna włóczka z gradientowymi przejściami kolorystycznymi, składająca się z doskonałej jakości wełny merino i poliamidu. Z racji artystycznego barwienia chętnie wykorzystywana również na szale i ażurowe bluzki, kardigany.

III miejsce – Hot Socks Rubin (Gründl) – kolorowa, układająca się we wzory w paski, włóczka z merino superwash łączonym z bambusem, który zapewnia jedwabistość. Włóczka świetnie sprawdza się również latem. Zobaczcie skarpety z Rubin TUTAJ.

IV miejsce – Rellana Tutti Frutti – z kolekcji Flotte Socke niemieckiego producenta Rellana. Typowo wiosenno-letnia włóczka skarpetkowa z bawełną i dodatkiem elastycznej nitki. Wesoła kolorystyka i skład sprawiają, że świetnie wygląda nie tylko w skarpetach, ale i w wyrobach dla dzieci.

V miejsce – Novita Louhetar Sukkalanka (grubości Sport) – bazą jest tu wełna, ale spory dodatek bawełny i kolorystyka sprawiają, że nadaje się na skarpety wiosenno-letnie. Jedyna włóczka skarpetkowa z bawełną znanego fińskiego producenta.

VI miejsce ex aequo
Pozostałe włóczki skarpetkowe Novita:
- najsłynniejsza 7 Brothers (grubości Aran) gładka i kolorowe oraz wersja ze srebrną nitką,
- Nalle (grubości Sport),
- bardzo gruba Isoveli – świetna na kapcie!

Tu wypada podać obiecane wyżej spostrzeżenie na temat różnic w sztywności włóczek Novita. Otóż zauważyłam, że włóczki tej firmy w kolorach naturalnych i delikatnie melanżowych, szczególnie odcienie szarości są nieco sztywniejsze w dotyku od pozostałych kolorów. Zapewne są poddawane nieco delikatniejszej obróbce przy farbowaniu i stąd te różnice.
Generalnie Novita to nasz bestseller i to zasłużenie, bo włóczka jest absolutnie uniwersalna, a w dodatku nadzwyczajnie trwała. Finowie mają chyba największe w Europie tradycje dziergania skarpet i po prostu wiedzą, co dobre dla stóp!
VII miejsce – Durable Soqs – wysokiej jakości klasyczna włóczka skarpetkowa Fingering produkcji holnderskiej. Kilka par moich skarpet z tej włóczki opisane jest TUTAJ.

VIII miejsce – Hot Socks Color – klasyczna włóczka skarpetkowa z wełną virgin (czysta żywa wełna) niemieckiego producenta Gründl, wzór układa się w regularne paski. Skarpetki Coffee Break Socks w kolorze Aqua znajdziecie TUTAJ (zdjęcie poniżej).



Mam nadzieję, że powyższe zestawienie ułatwi Ci wybór wg własnych preferencji “gryzienia” bądź “niegryzienia” przez włóczki skarpetkowe. W razie wątpliwości pisz do biura (adres poniżej). Chętnie doradzę, która z nich nada się najlepiej na Twój projekt:-)
——–
P.S. Jeśli ta praca zainspirowała Cię do własnego wyrobu z włóczek woolloop, pochwal się koniecznie, oznaczając #woolloop_pl lub @woolloop.pl na Instagramie lub Facebooku lub po prostu prześlij swoje zdjęcia z komentarzem na biuro@woolloop.pl. A ja chętnie pokażę Twoje dzieło światu:-)