E-cord i inne nauki
Dzięki wyzwaniu organizowanemu przez Kamilę z Otulove nauczyłam się ostatnio wdzięcznej techniki e-cord, a przy okazji dowiedziałam, że od niepamiętnych czasów… źle robię ścieg francuski w rzędach. Taki pozornie banał, okazał się kluczowy do nauki nowej techniki.
Przedmiotem eksperymentu była ta właśnie czapka, robiona w dość niecodzienny sposób w ramach organizowanego przez Kamilę wyzwania.
Dlaczego niecodzienny? Dlatego, że ten model czapki robi się rozpoczynając o przerobienia paska, który stanowi jej brzeg. To “wywinięcie”, które widać na zdjęciu, a potem poprzecznie nabiera się oczka na główkę czapeczki.
Nauka robienia na drutach nigdy się nie kończy
A było to tak:
Zapisałam się na kurs, by nauczyć się techniki e-cord. Przeczytałam klarowną instrukcję i… nie wychodzi ten e-cord’owy brzeg! Przecież wszystko jest niby proste! Na wszelki wypadek włączam filmik. I co się okazuje?
Że ja – stara dziewiarka – od zawsze ŹLE ROBIĘ FRANCUZA!? Bo przerabiając ścieg francuski w rzędach przekręcam oczka (na okrągło, z czystego lenistwa, robiłam prawidłowo). A potem się dziwię, że jest sztywny i “włóczkożerny”. Dzięki, Kamila za wyprowadzenie mnie z błędu!
Wyciągam z tego pokorny wniosek, że uczyć się trzeba zawsze i węszyć, gdzie tylko nadarza się okazja poduczyć się od fachowca.
Czapka z Novita 7 Brothers i 7 Brothers Polaris
Obwódkę czapki robiłam dwoma harmonizującymi włóczkami skarpetkowymi na przemian: gładką Novita 7 Brothers w odcieniu “Bakłażan” 796 i wzorzystą Novita 7 Brothers Polaris w kolorze “Fajerwerki” 879. Główkę kontynuowałam obiema włóczkami, zmieniając je co kilka rzędów, aż do wygaszenia włóczki wielokolorowej. Dla urozmaicenia faktury dodałam w równomiernych odstępach oczka podnoszone. miały one też za zadanie zaakcentowanie miejsc redukcji oczek na zwężenie czapki.
Kropka nad “i”, czyli sporych rozmiarów pompon powstał na przyrządzie do robienia pomponów Rejoice firmy KnitPro. W zestawie są przyrządy w 4 wielkościach. Wśród akcesoriów w sklepie są też inne przyrządy do robienia pomponów, w zestawach po 2 i po 4 sztuki. Pompony robi się na nich bardzo szybko i precyzyjnie.
Zużyłam w sumie tylko w części po jednym motku (100g) obu włóczek Novita. Zostało ich jeszcze tyle, że wystarczy na szaliczek lub niewielki komin.
Chcesz dowiadywać się o nowościach i korzystać z rabatów w woolloop? Zapisz się na newsletter!
——–