Męski sweter z okrągłym, żakardowym karczkiem

Męski sweter z okrągłym, żakardowym karczkiem

Męski sweter z okrągłym zakardowym karczkiem: historia cierpliwości i miłości

Spis treści

Każdy projekt rękodzielniczy jest pełen historii, emocji i wyjątkowych chwil. Zwłaszcza gdy chodzi o tworzenie czegoś dla kogoś bliskiego. Dziś chciałbym podzielić się z Wami historią męskiego swetra z okrągłym, żakardowym karczkiem wykonanego według bezpłatnego wzoru firmy Novita z włóczki Novita 7 Brothers i opowiedzieć nieco o swetrach yoke.

Historia rozpoczyna się w magicznym czasie, gdy w powietrzu unosiły się zapachy wypieków, a serca były pełne nadziei i miłości. Podczas, gdy “robiły się” najpierw świąteczny makowiec, potem noworoczne babeczki, w końcu walentynkowa szarlotka, dla ukochanego Mężczyzny cały ten czas powstawał sweterek. Pierwotnie planowałam ukończenie swetra na Święta Bożego Narodzenia, potem na Nowy Rok, a następnie na Walentynki, ale jak to często bywa w świecie rękodzieła, prace potrwały dłużej niż się spodziewałam. I ostatecznie wręczyłam sweterek Mężowi w… kwietniu.

Sweter na wszelkie okazje

Mój Ukochany wykazał niezwykłą cierpliwość i wyrozumiałość. Tak samo, jak akceptuje i z wdzięcznością zajada wszystkie wypieki, (nawet te z niechcianymi zakalcami), tak samo z cierpliwością i pełną wdzięcznością czekał na swój yoke sweater. Czyż to nie jest prawdziwa miłość?

Mąż również swój wyczekany sweterek z żakardowym karczkiem pokochał miłością wierną. Nosi go na wszelkie okazje;

 • gdy idzie do przyjaciół z wizytą,
 • gdy jeździ na (własnoręcznie skonstruowanej!) desce elektrycznej longboard,
 • gdy jeździ na nartach,
 • gdy eksploruje jaskinie na rodzinnym wypadzie w góry,
 • gdy idzie z rodziną na ciacho do cukierni.

Trudno mu się z tym swetrem rozstać całą zimę. Na szczęście wełna nie wymaga częstego prania, więc może – po wietrzeniu – paradować w nim, ile chce. A chce codziennie!

Męski sweter z okrągłym żakardowym karczkiem

Czyż nie kryje się coś magicznego w procesie tworzenia?! Wygląda na to, że to nie tylko czas poświęcony na robótkę ręczną, ale także czas spędzony z myślami o osobie, dla której powstaje wyjątkowy prezent. W każdym rzędzie, w każdym oczku, tkwią wspomnienia, marzenia i nadzieje, że dzianina będzie lubiana i noszona. U nas te nadzieje spełniły się na 200%.

Co to jest yoke sweater?

Wypada tu wyjaśnić, czym jest wspomniany yoke sweater. Yoke to rodzaj swetra charakteryzujący się ozdobnym, często żakardowym karczkiem umieszczonym na ramionach lub wokół szyi. Ten element nadaje swetrowi wyjątkowy wygląd i może być wykonany w różnych technikach, dodając dzianinie unikalny charakter. Swetry z karczkiem yoke są popularne wśród miłośników rękodzieła oraz osób poszukujących modnych i oryginalnych ubrań.

Yoke sweter ma swoje korzenie głównie w tradycyjnych skandynawskich wzorach dziewiarskich, zwłaszcza pochodzących w Norwegii i Islandii. Pierwotnie był noszony jako element tradycyjnego stroju ludowego, ale wraz z upływem czasu stał się popularnym wzorem w dzisiejszych czasach, zarówno w rękodzielniczych projektach, jak i w modzie masowej. Wydaje mi się, że ostatnio z roku na rok robi się coraz modniejszy.

Rodzaje ściegów dziewiarskich w swetrach z okrągłym karczkiem

Techniki dziergania swetrów yoke są przeróżne i na pewno zetkniesz się z setkami pomysłów na nie. Zanim zaczniesz szukać wzorów, warto najpierw określić charakter Twojego docelowego sweterka. Dla ułatwienia podaję poniżej ogólny podział rodzajów ściegów używanych do wykonania swetra tego typu, które decydują o jego charakterze. Można wymienić kilka popularnych technik:

  • Gładkie ściegi (ścieg dżersejowy): Jest to najprostsza technika, w której oczka są dziergane na prawo (lub lewo) we wszystkich rzędach, tworząc gładką powierzchnię. To podstawowy ścieg używany w wielu projektach swetrów, w tym również tych z karczkiem yoke.
  • Ściegi strukturalne: ta technika wymaga umiejętności przerabiania warkoczy i innych elementów tworzących fakturę na ozdobnym karczku. Na poniższym przykładzie karczek dziergany jest w ogóle osobno w poprzek, a wrażenie zmiany kolorów uzyskane jest dzięki użyciu włóczki z przejściami kolorystycznymi i srebrną nicią Novita 7 Brothers Lapintaika

sweter z włóczki novita 7 brothers lapintaika

  • Żakard: Technika żakardu polega na wpleceniu dodatkowych kolorów włóczki w wybrane miejsca, tworząc wzory i motywy na powierzchni swetra. To popularna metoda wykorzystywana do tworzenia ozdobnych karczków yoke. Wzór żakardowy może być wykonany z dwóch lub więcej kolorów włóczek. Jednak koniecznie powinny być podobnej grubości, a optymalnie tego samego lub bardzo podobnego gatunku. Szczególnie znanym rodzajem technik żakardowych są wzory fair isle. Oczywiście im więcej kolorów, tym trudniejsze będzie wykonanie żakardu, ale wygląda już znakomicie, gdy użyjesz choćby dwóch kolorów. Na zdjęciu poniżej: sweter Akvarelli oraz męski sweter yoke wg wzoru, z którego sama korzystałam. Oba dostępne są na stronie producenta włóczek Novita.

swetry żakardowe wzory fair isle

 • Ścieg norweski (Norwegian knitting): To szczególnie rozpoznawalna technika żakardu, w której używane są różne kolory włóczki, aby tworzyć ozdobne wzory na swetrze. Ścieg norweski i norweskie motywy wzornicze są często wykorzystywane w yoke swetrach, dodając im charakterystyczny skandynawski wygląd. Norweskie wzory swetrów z okrągłym karczkiem znajdziesz bez trudu w “sieci”. Sztandarowym przykładem może tu być #mariussweater. Natomiast sweter ze zdjęcia poniżej przypomina swetry norweskie, ale jest przykładem pięknego wzoru fińskiego.
sweter z zakardem wloczka novita nummi
Sweter z motywem norweskim z włóczki Novita 7 Brothers i tweedowej Novita 7 Brothers Nummi @Novitaknits
 • Intarsja: to technika nieco podobna do żakardu, bo również używa się w niej 2 lub więcej kolorów, ale w intarsji różnokolorowe obszary są dziergane obok siebie, bez przeciągania nitki kontrastowej (w stosunku do nitki głównej) przez całą robótkę. Nitka kontrastowa wykorzystywana jest tylko w miejscu danego wzoru. Efekt finalny może wyglądać nieco jak aplikacja. Zobacz na zdjęciu wykonanego przeze mnie szala z motywem Muminka (tu zadanie było szczególnie trudne, bo to szal dziergany dwustronnie!)
 • Ściegi ażurowe – są często wykorzystywane w dzianinach typu yoke, tworząc delikatny, subtelny wzór w obszarze dekoltu i ramion. W swetrach z okrągłym karczkiem mogą one stanowić wyjątkowo efektowny element ozdobny, dodając lekkości i elegancji całej konstrukcji.

sweter z okraglym karczkiem kastellet woolloop

Te różnorodne techniki są wykorzystywane w zależności od projektu i efektu końcowego, jakiego dziewiarka oczekuje. Swetry typu yoke oferują szeroki wachlarz możliwości projektowania i personalizacji, co uzasadnia ich popularność.

Dzierganie swetra z okrągłym karczkiem

Z własnych doświadczeń muszę dodać, że sweter o takiej konstrukcji jest dla mnie bardzo wygodny zarówno w robieniu, jak i w noszeniu. I to niezależnie od kierunku dziergania; czy to od dołu, jak prezentowany na zdjęciu poniżej yoke sweater dla mojego Męża, czy też od góry, jak wykonany z resztek różnych włóczek, w tym merynosowo-lnianej włóczki Performance Woolinen z delikatnym ażurem mój sweterek Kastellet ze zdjęcia powyżej.

szal z motywem Muminka

Każdy z tych swetrów wykonałam, dziergając je na okrągło, czyli bez zszywania, techniką magic loop na drutach z długimi żyłkami. Gwarantuję, że ta pozornie trudniejsza metoda, po opanowaniu kilku zasad, okaże się bardzo wygodna i uniezależni od – zwykle niewdzięcznego – zszywania oraz pozwoli na precyzyjniejsze dopasowanie wymiarów sweterka.

Jaka włóczka na sweter z żakardowym karczkiem?

Włóczka, która została użyta do stworzenia tego męskiego swetra, to najbardziej znana fińska włóczka Novita 7 Brothers. To włóczka, która łączy w sobie jakość, miękkość i trwałość, idealna do projektów, które mają przetrwać wiele sezonów i być noszone z dumą. Dostępna jest w wersji jednobarwnej oraz jako bardzo modna obecnie włóczka tweedowa Novita 7 Nummi.

Wzór na męski sweter z okrągłym karczkiem został udostępniony przez producenta, firmę Novita. Wykonywany był w wersji męskiej i damskiej przez dziesiątki, czy setki dziewiarek i dziewiarzy na świecie. Pozwala na wiele kombinacji kolorystycznych z wykorzystaniem fantastycznej palety barw Novita 7 Brothers.

Zapisz się nawesletter woolloop i korzystaj z limitowanych promocji i wzorów!

Włóczki skarpetkowe Novita

Generalnie włóczki Novita, również te grubsze, jak Isoveli oraz cieńsze, jak Nalle i najcieńsza włóczka Viola fantastycznie sprawdzają się w swetrach z okrągłym karczkiem. Dlaczego?

 1. Doskonale się blokują, czyli na mokro można naciągnąć je tak, by uzyskać trwale wyrównanie wzorów, dzięki czemu stają się bardzo wyraziste. Z włóczek merynosowych też wychodzą cudne żakardowe wzory, ale elastyczne włókno wełny merynosów zawsze bardziej “pracuje”, jest bardziej elastyczny i trudno uzyskać efekt “blachy” (idealnie wyrównanego kolorowego wzoru) po blokowaniu.
 2. Mają bogatą paletę barw, które harmonizują ze sobą, więc łatwo jest je zestawić w kolorystyce odpowiedniej dla danego projektu dziewiarskiego i osoby, dla której dziergamy
 3. Są bardzo łatwe w pielęgnacji i szalenie trwałe. Te włóczki Novita to włóczki skarpetkowe z małym dodatkiem poliamidu, co powoduje, że są odporne na ścieranie, nie “kulkują się” i można je spokojnie prać w pralce na programie do wełny. Klienci mówią na nie “nie-do-zdarcia”.

Włóczka islandzka Novita

Ideałem, ale dla odpornych (!) jest Icelandic Wool firmy Novita. Moje Klientki tworzą z niej cuda, a wśród nich słynny już Kiuru Sweater według projektu znanej na całym świecie fińskiej projektantki Ronji Hakalehto. Miłośników jej stylu zachwyci zapewne poszukiwana książka z wzorami Likeside Stitches, w której jest sporo wzorów swetrów z okrągłym karczkiem.

Wełna naturalna (jednowątkowa – tzw. singiel) jest do swetrów z okrągłym karczkiem wprost stworzona, bo jej struktura sprawia, że po praniu w magiczny sposób wypełnia puste przestrzenie, a żakard choć mniej wyrazisty niż z wyżej wymienionych włóczek nabiera lekkości i mgiełki za sprawą lekkiego włoska.

A że wełna islandzka jest pomimo swej lekkości jest najcieplejszym rodzajem wełny i zrobione z niej swetry można nosić nawet zimą bez kurtek, chyba nie muszę wspominać… Nie wierzycie? Zapytajcie Islandczyków!

Tu przykłady swetrów yoke z użyciem Icelandic Wool od moich Klientek:

sweter_na_drutach_wloczka_Icelandic_Wool_Novita
Sweter Kiuru z Icelandic Wool autorstwa @pracowniapeszko
sweter_dziergany_Novita_icelandic_wool
sweter z motywem maskonurów z Novita Icelandic Wool @pracowniapeszko

Lżejsze włóczki

Na lżejsze sweterki i bluzki z okrągłym karczkiem, szczególnie te, w których wykorzystuje się ściegi ażurowe polecam włóczki o równym splocie. Tu zdecydowanie prym będzie wiodła bardzo ciekawa pod względem składu i faktury,, całoroczna włóczka Woolly Wood z Tencelem i wełną merino lub wręcz typowe włóczki na wiosnę i lato, np. włóczki bawełniane i ich mieszanki albo do włóczek jedwabnych.

Sweter z okrągłym karczkiem – wzory

Jeśli zastanawiasz się teraz, jak zrobić sweter yoke na drutach, polecam Ci, by szukając inspiracji na swetry z okrągłym karczkiem zajrzeć na bogaty wybór publikacji – książek dziewiarskich i magazynów z wzorami – poświęconych tej tematyce. Od klasycznych wzorów po nowoczesne interpretacje, te publikacje zawierają instrukcje krok po kroku oraz inspirujące zdjęcia, które pomogą Ci stworzyć sweter idealny dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującą dziewiarką czy doświadczonym już mistrzem dzianiny, znajdziesz tam coś dla siebie, aby stworzyć stylowy sweter z okrągłym karczkiem.

Liczne wzory swetrów z okrągłym karczkiem znajdziesz na stronie producenta włóczek Novita, gdzie jest mnóstwo gotowych, darmowych wzorów. Przyznam, że to dla mnie nieocenione źródło inspiracji. Wersja fińska tej strony zawiera jeszcze więcej wzorów. Do ich tłumaczenia możesz wykorzystać poręczne translatory umieszczone w przeglądarkach. Ja już tak dziergałam i to z powodzeniem!

Jeśli chcecie pokusić się o własną wersję swetra, polecam Ci też kurs dziergania swetra yoke np. u Iwony Eriksson – kurs “Sweter z okrągłym karczkiem” oraz tutoriale na YouTube.

Podsumowanie

Jak widzisz sweter z wzorzystym żakardowym karczkiem to pewne przedsięwzięcie, ale gwarantuję Ci, że jak wydziergasz swój pierwszy, połkniesz bakcyl i na jednym się nie skończy. Bo historia mężowskiego swetra to nie tylko opowieść o rzemiośle i wytrwałości, ale także o miłości, która towarzyszy każdemu oczku i każdemu rzędowi. To historia o cierpliwości i wyrozumiałości, która jest jednym z najpiękniejszych darów, jakie możemy otrzymać od naszych bliskich.

Szczerze polecam Wam dzierganie żakardowych swetrów yoke, jako formę wyrażania miłości do Waszych bliskich!

podpis bez tła 1