Mozaikowa chusta z włóczki Novita 7 Brothers

Mozaikowa chusta z włóczki Novita 7 Brothers

Tę chustę, która stała się szybko moją ulubioną, zrobiłam w ubiegłym roku na progu jesieni z włóczki skarpetkowej Novita 7 Brothers oraz jej pasiastej siostry – Novita 7 Brothers Raita. Po darmowy wzór Vox Populi sięgnęłam na Ravelry, ale oczywiście nie obeszło się bez inwencji własnej;-)

dziergany szal wzor Vox Populi z wloczki Novita 7 Veljesta i Novita 7 Veljesta Raita woolloop

Mozaika dla (bardzo) początkujących

Po pierwszych próbach z wzorem mozaikowym wiedziałam, że będę poń sięgać jeszcze. Mozaika jest moim zdaniem uzależniająca, bo prosta (przynajmniej w tych wydaniach, na jakie się na razie porwałam), a efektowna. Pokazywana dzisiaj trójkątna chusta i wykorzystany w niej wzór należy do najłatwiejszych z łatwych mozaik. Znajdziecie go na Ravelry pod nazwą “Vox Populi” autorstwa Eriki Wine.

Jeśli zechcecie się do niego zabrać odsyłam jednak najpierw do mojego bloga, gdzie znajdziecie rozpisane i rozrysowane niezbędne poprawki, bo wzór nie jest niestety wolny od błędów.

Niemniej nadal (po korekcie) uważam, że ten wzór jest dobrą bazą do łatwych projektów w różnych połączeniach kolorystycznych, kontrastowych lub bardziej niejednoznacznych, jak u mnie.

trojkatny szal na drutach z wloczki Novita 7 Brothers i Novita 7 Brothers Raita woolloop 2

Użycie włóczek

Używałam dwóch rodzajów najbardziej znanej włóczki fińskiego producenta Novita: 7 Brothers (jednolita, użyłam dwóch kolorów: jasnoszarego “047 Porosty” i “044 Grafit”) i odmiany tej włóczki, farbowanej tak, że przy przerabianiu powstają paski – Novita 7 Brothers Raita w odcieniu “889 Wydma”.  Sądzę, że równie dobrze rezentowałaby się na jej miejscu inna kolorowa wersja tej włóczki, a mianowicie Novita 7 Brothers Polaris.

Wszystkie wymienione włóczki to włóczki skarpetkowe, czyli o składzie 75% wełna i 25% poliamid. Sprzedawane są w motkach po 100 g. W motku jest 200 m włóczki. Przerabia się ją na drutach 4-4,5 mm, skarpety lepiej robić na mniejszych, czyli 3,5 mm. Na chustę zużyłam 1 motek koloru jasnoszarego i 1/2 motka grafitowego oraz 1 motek kolorowej. Robiłam na drutach 4,5 mm KnitPro Nova Metal. Jak widzicie więc chusta nie jest wcale szczególnie “włóczkożerna”.

trojkatna chusta dziergana na drutach z wloczki Novita 7 Brothers i Novita 7 Brothers Raita woolloop

Przeróbki

Jak wspomniałam we wzorze są błędy (patrz wyżej). Dodatkowo wykończenie chusty jest całkowicie mojego autorstwa, bo chciałam, by miała jakiś wyrazisty akcent na brzegu. Wprowadziłam więc trzeci kolor (grafit), który już wcześniej pojawiał się we włóczce multikolor Novita 7 Brothers Raita. Oprócz tego zastosowałam kilka rzędów ściegu francuskiego przerabianego włóczką wielokolorową (Novita 7 Brothers Raita) i jasnoszarą Novita 7 Brothers na przemian. Dodałam też pas bardzo prostego ażuru w kolorze grafitu i powtórzyłam potem motyw wzoru podstawowego, w którym gładkie tło zamieniłam na ścieg francuski. I – odwrotnie niż w części głównej, rolę koloru bazowego pełnił jasnoszary – kolorem bazą stał się tu grafit. Przedłużyłam motyw przeciąganych oczek na środku chusty do samego jej końca i zakończyłam całość kilkoma rzędami zwykłego ściegu francuskiego.

mozaikowa chusta na drutach z wloczki Novita 7 Brothers i Novita 7 Brothers Raita woolloop

Ciepła chusta z włóczki skarpetkowej

Chusta jest naprawdę ciepła i oddychająca zarazem. Używałam jej całą jesień prawie jako okrycie na cienkie jeszcze kurtki i sprawdziła się wspaniale. Na poczatku zastanawiałam się, jak się będzie nosiło chustę z włóczki skarpetkowej, ale już w trakcie przerabiania pierwszych rzędów zrozumiałam, że to świetny wybór, bo:

  • chusta jest ciepła
  • mimo bardzo dużej zawartości wełny (75%) jest lejąca i przyjemna w dotyku.
  • można ją relatywnie często prać, bo dzięki dodatkowi poliamidu (25%) jest wytrzymała. Choć oczywiście, jak to zwykle przy wyrobie wełnianym nie miałam dotychczas potrzeby częstego prania.

Polecam Wam zatem przygodę i z mozaiką i z włóczką skarpetkową użytą do projektów innych niż skarpetki.

Jeśli zainspirowani tym wpisem zrobicie ten lub podobny wzór, pochwalcie się koniecznie, oznaczając #woolloop_pl lub @woolloop.pl na Instagramie lub Facebooku!

Miłego dziergania!

podpis bez tła 1