Co dziergać z grubej bawełny Super Must-have?

Co dziergać z grubej bawełny Super Must-have?

Co dziergać z grubej bawełny Super Must-have?

Kiedyś wydawało mi się, że gruba bawełna, jaką jest Super Must-have nadaje się wyłącznie na akcesoria, jak poduszki, pledy, podkładki i torby. Wraz z nabywaniem doświadczenia z nią zaczęłam się przekonywać, że sprawdzi się również jako materiał na odzież. Moim prywatnym testem okazał się projekt pewnej bluzki.

Akseli Tee

Akseli to bluzka zaprojektowana przez Hannę Maciejewską dla firmy Quince & Co. , przewidziana do wykonania z włóczki o grubości Aran, na drutach 4 mm oraz 5,5 mm. Wzór znajdziecie na Ravelry.

Przymierzając się do wykonania tego projektu pomyślałam o Super Must-have, bo i grubość włóczki była odpowiednia i oszczędność zdobień w projekcie kusiła, by pokazać piękno równej, błyszczącej, merceryzowanej bawełny z kolekcji Yarn and Colors. Ponadto nabrałam wielkiego apetytu, by zrobić coś z niezwykłego koloru “Opalowe szkło”, którego nazwa trafnie oddaje oryginalny odcień, plasujący się gdzieś pomiędzy chłodną zielenią, a równie chłodnym błękitem, ale niebędącym ani zielenią, ani błękitem.

nozyczki zuraw i wloczka super must have yarn and colors woolloop
nożyczki żuraw i włóczka super must have

Choć Super Must-have przeznaczona jest na druty i szydełka 6-7 mm, po zrobieniu próbek okazało się, że sprawdzi się też na dedykowanych wzorowi Akseli Tee grubościach drutów, czyli 4 i 5,5 mm. Zwłaszcza, że przerabiam luźno i nie ma kłopotu ze zbyt ścisłymi, a co za tym by szło, zbyt sztywnymi oczkami.

Bluzka over-size

Po pomiarach uznałam, że skuszę się na zrobienie wersji over-size i wybrałam rozmiar 112, zamiast odpowiedniego dla mnie 101. Do dziś nie wiem, czy była to na 100% dobra decyzja, bo po zrobieniu doszłam do wniosku, że bardzo podobają mi się mocniej dopasowane wersje robione przez koleżanki – dziewiarki. Może też jednak gubię się nieco w tym dużym rozmiarze i powinnam była dziergać mniejszy, ale to oceńcie już sami. Faktem jest jednak, że bluzka jest niesamowicie wygodna i przyjemnie odstaje od ciała, co ma w ciepłe dni swoje niezaprzeczalne walory. Istotne jest również to, że to stuprocentowa, naturalna i życzliwa dla skóry bawełna.

Akseli Tee z wloczki Super Must have YAC

Bluzka Akseli Tee z wloczki Super Must have YAC
Bluzka Akseli Tee z wloczki Super Must have YAC

DSC 8439 medium2

DSC 8443 medium2

Trzeba Wam wiedzieć, że Super Must-have, jak wszystkie produkty Yarn and Colors, posiada certyfikat OekoTex Standard 100.

Dziergało się bardzo miło. Oczka wychodziły równe. Jedwabiście śmigały po drutach. Jeśli mnie pamięć nie myli robiłam na drutach Nova Metal KnitPro.

Wzór, jak to zwykle w projektach Hanny, jest niby prosty, ale zarazem elegancki i ma swoje subtelne smaczki, które docenia się dopiero przy dzierganiu. Wbrew pozorom robiony jest w jednym kawałku, a pozorne szwy to tylko hanine ozdobne detale:-)

120019470 962514337580203 6425389865406550621 n medium2

Akseli jest bardzo praktyczny, bo ciuszek można łączyć z przeróżnymi elementami garderoby, poczynając od wąskich spódnic ołówkowych, przez zwiewne spódnice maxi, spodnie rurki, aż po szerokie orientalne szarawary. Słowem – serdecznie polecam, jako uzupełnienie wiosennej i letniej garderoby!

Poznawaj nowe wzory, korzystaj z rabatów – zapisz się na newsletter woolloop!

Odzież, akcesoria, torby i wiele więcej

Jak więc widzicie, z grubej bawełny można bez problemu dziergać nie tylko akcesoria, ale i odzież. Szczególnie polecam Wam modele, w których mięsistość splotu i wyrazistość wzoru mają kluczowe znaczenie. Niektóre projektantki piszą swoje wzory dziewiarskie głównie z przeznaczeniem na takie grube włóczki, a człowiek potem zastanawia się, z czego by je wydziergać… Okazuje się, że nie zawsze musi to być wełna, czy akryl lub ich mieszanki. Porządna bawełna nietypowej grubości to świetna alternatywa.

Super Must-have zdała u mnie egzamin bardzo dobrze. Myślę teraz o zrobieniu sobie z niej żakietu-bolerka do letnich sukienek.

Jeśli zaciekawiła Was włóczka Super Must-have możecie teraz obejrzeć na YouTube odcinek vloga dziewiarskiego #dzierganieraduje poświęcony jej właśnie i projektom z niej wykonywanym. Przy okazji zapraszam do subskrybowania!:-)

Zobaczcie też koniecznie sweterek z okrągłym karczkiem, jaki zrobiła dla swojej Mamy moja imienniczka, Pani Monika. I w tym projekcie widać, jak pięknie prezentuje się Super Must-have w odzieży i jak jej mięsistość podkreśla walory splotów warkoczowych i innych zdobień.

sweter yoke z grubej włóczki bawelnianej Super Must have woolloop

Możecie też poczytać, jak wcześniej Super Must-have użyłam do pracy szydełkiem i zrobiłam z niej modną torbę – tulipan na bazie kwadratu. W poście podpowiadam, gdzie szukać instrukcji na wykonanie takiej torby.

siatka na szydelku z wloczki Yarn and Colors Super Must have

Pani Maja robiła z Super Must-have też ozdoby choinkowe:

gwiazdka z wloczki Super Must have theladin

Jeśli zastanawiacie się, co jeszcze można z tej włóczki zrobić podpowiadam, że holenderski producent Yarn and Colors proponuje z niej śliczne poszewki na poduszki, makramy, siatki, podkładki i szale. Zerknijcie na jego stronę Yarn and Colors i wyszukajcie projekty z Super Must-have w działach “Lookbooks” oraz na ich blogu.

 

podpis bez tła 1

——–

P.S. Jeśli ta praca zainspirowała Cię do własnego wyrobu z włóczek woolloop, pochwal się koniecznie, oznaczając #woolloop_pl lub @woolloop.pl na Instagramie lub Facebooku lub po prostu prześlij swoje zdjęcia z komentarzem na biuro@woolloop.pl. A ja chętnie pokażę Twoje dzieło światu:-)