Foxy Lady Shawl nieco inaczej

Foxy Lady Shawl nieco inaczej

Jeśli lubisz dziergać chusty na drutach i nie przeraża Cię przerabianie wymyślnych ażurów, ten post może być dla Ciebie inspiracją na zajęcie twórczych rąk w jesienne wieczory.

Przedstawiam własną interpretację Foxy Lady Shawl, nowego wzoru chusty wg projektu Comfort Zone Knits, czyli naszej rodzimej projektantki Renaty Grabskiej. Miałam przyjemność testować to “koronkowe cudo” podczas wakacji. Premiera wzoru odbyła się na początku września.

chusta Foxy Lady z wloczek Novita Baby Merino Dream i Woolinen Performance

Czym wyróżnia się ta chusta?

Wersja bazowa chusty w bielach i rudościach wpadła mi od razu w oko, choć wiedziałam, że jeśli zabiorę się za ten projekt, moje kolory będą zupełnie inne. Szczęśliwie trafiłam do grona testerek i mogłam zrealizować swój pomysł.

Pierwszym elementem chusty, który przykuł uwagę był oczywiście bogaty border – brzeg z cudownie koronkowych ażurów, zestawionych w kontraście z korpusem przerabianym zwykłym ściegiem francuskim (garter stitch), przetykanym gdzieniegdzie pasami kolorowych “kropek”. Romantyczny border jest w tym projekcie clou programu. Choć wymaga sporo pracy, uważam, że gotowy efekt jest wart każdej minuty nad nim spędzonej.

Podobał mi się też jej kształt. Chusty w kształcie rogala w swoich zasobach jeszcze nie miałam.

chusta w ksztalcie rogala Foxy Lady comfort zone knits
DSC 9910 medium2

DSC 9952 medium2

Włóczki na chustę

Jako bazę na część przerabianą “francuzem” wybrałam mało znaną w Polsce, a bardzo cenioną w Finlandii (choć niestety wycofaną już z produkcji i kończącą się w woolloop) włóczkę Novita Baby Merino, składającą się w 100% z najsubtelniejszej wełny merynosowej (mulesing free). Mój wybór padł na jej kolorową wersję Baby Merino Dream, z delikatnymi kropeczkami w pastelowych kolorach.

Zwykle wykorzystuje się ją w dzianinach dla niemowląt i małych dzieci, ale uważam, że i w robótkach dla dorosłych, solo lub odpowiednio zestawiona z innymi włóczkami, pomimo pastelowej gamy, ma do odegrania swoją rolę. Z racji swojej delikatności szczególnie nadaje się dla osób wrażliwych na gryzące wełny.

Tutaj znajdziecie kilka darmowych wzorów na druty od producenta. Szczególnie polecam Waszej uwadze wzór na bardzo oryginalny dziergany kocyk dla niemowlaka w kształcie… koła z ząbkowanymi brzegami. Wzorzysta Baby Merino Dream układa się w nim wspaniale!

Wiedziałam, że border i kropkowe, wrabiane paski będę chciała wykonać z kontrastowej włóczki o delikatnym lnianym włosku, która w ażurach prezentuje się obłędnie – WooLinen bułgarskiego producenta Performance. Grubość włóczki i jej skład jest zbliżony do Baby Merino Dream, bo WooLinen w 80% to wełna merynosowa. Wyróżnia ją i zdobi, a zarazem czyni nieco surowszą z wyglądu, dodatek 20% lnu. Ten lniany włosek wyjątkowo efektownie prezentuje się w ciemniejszych odcieniach.  Tutaj możecie podziwiać dwa zestawy szali i czapek wykonanych przez jedną z Klientek.

242536407 1210352549463046 6019261778737224779 n

242981786 1212901269208174 2824460090703605919 n


Zapisz się na newsletter i korzystaj ze wzorów, rabatów i odbierz 10% na pierwsze zakupy!

Dziewiarskie dylematy

Choć od początku wiedziałam, które włóczki chcę zestawić do mojej Foxy Lady, gdy zaczęłam kombinować je ze sobą, okazało się, że – jakby powiedział, słynący z ułańskiej (dosłownie) fantazji i dowcipu generał Wieniawa – Długoszowski, “żarty się skończyły, zaczęły się schody”. Nota bene: kto ciekaw, w jakich okolicznościach powstało to powiedzonko i kim była ta barwna postać, niech zajrzy tutaj.

U mnie “schody” zaczęły się, gdy przyszło do wyboru, które zestawienie Baby Novita Dream i WooLinen podoba mi się najbardziej, bo… podobały mi się wszystkie poniższe:-D

zestaw wloczek na szal Foxy Lady

zestaw wloczek na szal Foxy Lady Shawl 5

zestaw wloczek na chuste Foxy Lady 2

zestaw wloczek na szal Foxy Lady 4

zestaw wloczek na szal Foxy Lady 1

Trudny wybór, prawda?

Wersja w fioletach podobała mi się chyba najbardziej i to zestawienie pozostaje w moich dziewiarskich planach. Postanowiłam jednak, że tym razem postawię na zupełnie chłodne odcienie. Bazą zostanie zielonkawo – niebieski odcień Wełnianka (831) Baby Merino Dream. Natomiast ażurowy brzeg chusty i paski wykonam z WooLinen w kolorze…

No, właśnie! Zieleń, czy lazur? Lazur, czy zieleń? Rozstrzygnęłam dylemat decydując się na oba kolory włóczki kontrastowej:-) Użyłam ich na przemian w pasach z kropkami. A królewski Lazur  (kolor 125) wybrałam na najefektowniejszą część chusty, czyli koronkowy brzeg. Niech zalśni całym swym lazurowym czarem!

…Ostatecznie wyszło na to, że w całym tym Foxy Lady Shawl to moje włosy są najbardziej “foxy”… XD

azurowa chusta na drutach

242480917 1210352556129712 294662851026433903 n
DSC 9988 medium2

I jestem z tego wyboru WooLinen w zieleni i lazurze bardzo zadowolona, bo kropki na Baby Merino Dream idealnie im odpowiadają. Wybierając tylko jedną włóczkę kontrastową, miałabym poczucie, że nie wydobyłam całej urody tych włóczek.

Chyba to nie był zły wybór, bo spotkał się z bardzo pozytywnymi komentarzami na Instagramie, jak m.in. ten od forest.knitter:

Najpierw myślałam, że najbardziej ta chusta podoba mi się w kolorach zbliżonych do tych z oryginału, a jak zobaczyłam Twoje zestawienie to już nie jestem taka tego pewna ??. Dobrałaś pięknie grające ze sobą kolory, Twoja wersja jest tak przyjemnie wiosenna, że jeszcze bardziej zatęskniłam za tą, moją ulubioną, porą roku ?

Sama Autorka wzoru comfortzoneknits komentuje mój zestaw kolorów tak:

Jak mi się podoba ta wersja, jest taka świeżutka i pachnie wiosną. Będzie doskonałym rozweselaczem na jesienna szarugę ????

Bardzo mi miło i już rozweselam się nią, czekając wiosny!

DSC 9926 medium2

Zużycie włóczki

Na zrobienie chusty wykorzystałam ok. 1,5 motka (każdy 50g, włóczka jest bardzo wydajna) Novita Baby Merino Dream (kolor: Wełnianka 831) oraz 1,3 motka WooLinen w kolorze lazurowym (125) i kilkanaście metrów WooLinen w kolorze klasycznej, nasyconej zieleni (162) na paski. Całość przerabiałam na drutach 3,25 mm na długiej żyłce.

Gdzie znaleźć wzór na chustę?

Wzór Renia opublikowała na Ravelry i tam możecie się weń zaopatrzyć. Moją wersję wraz z parametrami technicznymi znajdziecie na tablicy woolloop tutaj.

 

podpis bez tła 1

——–

P.S. Jeśli ta praca zainspirowała Cię do własnego wyrobu z włóczek woolloop, pochwal się koniecznie oznaczając #woolloop_pl lub @woolloop.pl na Instagramie lub Facebooku lub po prostu prześlij swoje zdjęcia z komentarzem na biuro@woolloop.pl. A ja chętnie pokażę Twoje dzieło światu:-)