Skarpetki owocowe – nowy wzór Iwony Eriksson

Skarpetki owocowe – nowy wzór Iwony Eriksson

Skarpetki owocowe – nowy wzór Iwony Eriksson

Boisz się dziergać żakardowe skarpetki? Ja też. To znaczy – też do niedawna się obawiałam. Ale czary-mary i już się nie boję! Jak to było? Przeczytaj!

skarpetki owocowe

Pierwszy żakard w skarpetach

Podziwiam rosnącą rzeszę dziewiarek specjalizujących się w dzierganiu żakardowych skarpet. Dotychczas rozprawiałam się problemem moich skarpetowo-żakardowych obaw (sweterki z żakardem już wcześniej robiłam) całkiem prosto. Brałam jedną z wielokolorowych włóczek skarpetkowych na warsztat i “żakardy” oraz paseczki robiły się same. Ale w końcu trzeba było wziąć byka za rogi. Bo jak inaczej mam rozumieć potrzeby i doświadczenia innych dziewiarek, jeśli sama wzdragam się przez żakardem na małym, skarpetkowym obwodzie?!

Iwona Eriksson, projektantka dzianin, która dla mnie w ogóle odczarowała temat dziergania skarpet i dzięki której powstały moje pierwsze proste skarpetki oraz moje ulubione Sugar Me Socks zaprosiła mnie do testu swojego nowego wzoru skarpet Owocowe Socks. Zaproszenie oczywiście z radością przyjęłam.

Test przebiegał nie bez przygód, bo na początku, kierując się jedynie obwodem nogi pod palcami, zamiast obwodem w okolicach pięty, wybrałam za mały rozmiar i choć na szerokość w stopie skarpetki wyszły w miarę ok, to poddałam się, nie mogąc przeciągnąć górnego żakardu (skarpety robi się od palców) przez piętę. I konieczne było prucie całej gotowej pierwszej skarpety. To był właśnie ten ważny etap uczenia się, że przy żakardzie trzeba samemu przetestować, na ile się go mocno ściąga i dopasować wielkość drutów do swojego indywidualnego sposobu przerabiania. Pomogły mi tu koleżanki – dziewiarki z grupy testowej, zalecając użycie jeszcze większych drutów niż podaje wzór do wykonania newralgicznego miejsca, czyli górnego żakardu. I to zdało egzamin. Do górnego żakardu użyłam drutów 3 mm, podczas, gdy dolny robiłam na drutach 2,75 mm. Obie grubości drutów to były druty na żyłce.

 

Zapisz się na newsletter, by otrzymywać rabaty, bezpłatne wzory i informacje o nowościach!

żakardowe skarpetki

Włóczka dedykowana Hot Socks Pearl

Iwona wykorzystała do projektu włóczkę Hot Socks Pearl firmy Gründl. Włóczka ma w sobie wełnę merynosową i dodatek kaszmiru, co sprawia, że wyróżnia się miękkością i jakością. Wybrane przez Autorkę wzoru kolory to Śliwkowy 05 i Stary róż 15. Moje Owocowe Socks powstały z tej samej włóczki, tylko ja wybrałam kolory Kremowy 01 i Niebieski 11. Obserwatorzy moich kont w mediach społecznościowych mówią, że efekt połączenia tych kolorów z wzorem Owocowych kojarzy im się z ceramiką. Piękne skojarzenie, które mi też – z racji miłości do kruchych, porcelanowych filiżanek – bardzo odpowiada:-)

skarpetki owocowe hot socks pearl grundl

Myślę, że wzór Owocowych mógłby wyglądać również efektownie przy użyciu jednokolorowej wersji Hot Socks Pearl w połączeniu z wzorem z włóczki wielobarwnej Hot Socks Pearl Color. Może kiedyś sama wypróbuję taką opcję.

Dziergane skarpety do górskich butów

Własnoręcznie robione skarpetki służą mi najczęściej do chodzenia po domu, ale też bardzo je cenię na górskie wyprawy. Skarpetki Owocowe przeszły próbę bojową wybierając się ze mną w Karkonosze, a potem w Beskidy i Tatry. Doskonale zniosły wspinaczkę na Szrenicę (1362 m n.p.m.) w lipcowym upale i jeszcze wyższe i dalsze trasy w sierpniu. Choć buty górskie mam z membraną (wodoodporne), więc nie było szans, by stopa się nie spociła, Owocowe dzielnie wchłonęły całą wilgoć oferując moim stopom pełen komfort miękkości i suchości. Test górski nowych skarpet uważam więc też za z powodzeniem zaliczony!

skarpetki z włóczki

skarpetki z włóczki w butach

Technikalia:

 

Serdecznie pozdrawiam,

podpis bez tła 1

——–

Jeśli wykonasz pracę z włóczek kupionych w woolloop, pochwal się koniecznie oznaczając w mediach społecznościowych #woolloop_pl lub @woolloop.pl!