Jesień i zima to czas, kiedy potrzebujemy ciepłych nakryć głowy, a czapki na drutach stają się niezastąpione. Wiosną też często jeszcze po nie sięgamy. Zatem co roku, wręcz odruchowo, decyduję się na wykonanie co najmniej kilku nowych czapek projektów czapkowych zarówno dla siebie, jak i dla bliskich, korzystając z ulubionych włóczek i dopasowując czapeczki do rodzinnych potrzeb. Z reguły znajduję bezpłatne i dość proste wzory, a czasem improwizuję. Podzielę się z Wami kilkoma ciekawymi modelami, które stworzyłam na drutach, a także podpowiem, jak znaleźć najpiękniejsze wzory na czapki i gdzie szukać darmowych wzorów na druty na czapki dla dzieci, dorosłych i początkujących.
Wzory na czapki drutach: Gdzie szukać inspiracji?
Zacznijmy od tego, gdzie szukać inspiracji i wzorów. Jeśli szukasz wzoru na druty na czapki lub inne projekty, warto sprawdzić bogatą ofertę szukając hasła: “wzory na druty schematy”. Dzięki temu z łatwością znajdziesz wydawnictwa i magazyny dziewiarskie dostępne on-line i wzory u różnych producentów włóczek.
1) Wzory na czapki na stronach producentów włóczek
Możesz zresztą najpierw kierować się tym kluczem i szukać bezpośrednio na stronach producentów. Spośród producentów, których włóczki mam w mojej ofercie większość oferuje darmowe wzory na druty i szydełka. Warto szczególnie pomyszkować na stronie fińskiego producenta Novita Na zdjęciach poniżej pokazuję przykłady czapek z włóczek Hygge Wool i Hygge Wool Flow, których wzory publikuje za darmo Novita. A w dalszej części wpisu znajdziesz moje czapki wykonane wg innych wzorów tego producenta.
Ciekawe wzory znajdziesz również na stronach producentów włóczek:
- Sesia
- Rosarios4
- Gründl
- Rellana
Na przykład strona Gründl ma bardzo dużo wzorów na czapki. Wzory są w języku niemieckim, ale po przełączeniu wersji językowej na angielski, można znaleźć też sporo wzorów na czapki po angielsku.
Oczywiście bardzo bogata kolekcja wzorów dostępna jest na znanej stronie Drops Design.
2) Magazyny dziewiarskie z wzorami na czapki
Kolejnym świetnym źródłem wzorów są magazyny dziewiarskie publikujące wzory. W moim sklepie znajdziesz bogatą kolekcję takich publikacji z wzorami dziewiarskimi. Oferują one wzory na druty zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Są wśród nich dedykowane wzory na druty dla dzieci, dla kobiet i mężczyzn. W magazynie Novita Essentials znajdziesz na przykład fantastyczny wzór na modną czapkę z wywijanym brzegiem i to w kilku wersjach, na różne grubości włóczek i różnymi ściegami. Nie trzeba więc już samodzielnie przeliczać oczek, jeśli masz grubszą lub cieńszą włóczkę lub chcesz urozmaicić ścieg, zrobić wywinięcie. Wszystko masz podane na tacy. Wzory są w języku angielskim ze schematami.
Kolejnym przykładem wydawnictwa z wzorami – tym razem dla mężczyzn i dzieci jest magazyn Mini Me. Man & Baby firmy Novita. Znajdziesz tam kilka przykładów wzorów na czapki z opisami po angielsku i schematami. Warto zajrzeć, bo wzory czapek dla dzieci często zawierają detale, takie jak pompony, warkocze czy fikuśne ściągacze, które nadają czapce uroku. Tak wykonane czapki dla maluchów sprawdzą się idealnie też na prezent!
3) Ravelry – wzory na czapki z całego świata
Nie zapomnij, że skarbnicą inspiracji są wzory na portalu Ravelry. Warto założyć tam konto i korzystać z tej obfitości, jednocześnie można też prezentować swoje własne projekty i prace. Ja mam tam konto i staram się umieszczać tam też własne prace, ale nie do końca nadążam:-) Jeśli chcesz, możesz dołączyć mnie do swoich Ravelry Friends (przycisk: add to friends) i będziemy nawzajem obserwować swoje poczynania dziewiarskie. Poniżej znajdziesz kilka przykładów moich czapek, które powstały ze wzorów na Ravelry.
Czapki na drutach dla początkujących
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dzierganiem, czapka na drutach dla początkujących to satysfakcjonujący projekt na start. Powstaje szybko i możesz po kilku dniach cieszyć się pierwszą własnoręcznie wykonaną dzianiną i od razu pokazać ją światu! Proste modele, takie jak czapka ze ściągaczem lub klasyczna, gładka czapka bez wzoru, pozwolą Ci nauczyć się podstawowych technik, takich jak prawe i lewe oczka. Z czasem możesz przejść do bardziej skomplikowanych wzorów na druty, np. z warkoczami lub ozdobnymi ażurami. Na początku warto skorzystać z darmowych wzorów na druty, które pomogą Ci w pełni opanować technikę i poczuć się pewniej.
Darmowy wzór na czapkę do pobrania
Zaczniemy od naprawdę bardzo prostego i klasycznego wzoru w stylu hygge – czapki Hygella. Darmowy wzór na czapkę Hygella znajdziecie w moim sklepie. Zachęcam, by sobie pobrać i próbować swoich sił. Powinno być łatwo, bo Aga Tutak, nasza znakomita projektantka i dziewiarka, zaprojektowała tę czapkę z grubej włóczki Novita Isoveli, którą szybko się przerabia, nie rozwarstwia się i jest odporna na częste prucie oraz bardzo trwała w użytkowaniu. Możecie oczywiście wybrać inną przędzę o podobnej grubości, by uzyskać podobny efekt.
Łatwa kolorowa czapka z wzorami dla początkujących
Jeszcze drobna rada dla osób początkujących, którym podobają się wzorzyste czapki, ale same nie czują się jeszcze na tyle obeznane z tematem, by samodzielnie wrabiać wzory. W takiej sytuacji polecam wykorzystanie tzw. włóczek samopaskujących. Są to często włóczki skarpetkowe, których dodatkową zaletą jest trwałość, a nadrukowane na przędzy wzory same układają się w paski i proste wzory w trakcie przerabiania.
Przykładem może tu być czapeczka wykonana przeze mnie z włóczek Novita 7 Brothers dla mojego Synka.
Moje proste czapki na drutach. Skąd brać wzory?
Czapek wykonałam już bez liku. Nie pokażę Wam wszystkich, ale wybrałam kilka przykładów łatwych i szybkich projektów.
Czapka Fisher’s Friend
Dobrym przykładem prostego wykonania może być wzór na czapkę Fisher’s Friend. Czapkę wykonałam z włóczki Novita 7 Brothers (w limitowanej i niekontynuowanej już kolekcji ze srebrną nitką). Wystarczył na nią jeden motek włóczki, która ma 200 metrów w 100g. Do jej wykonania można wykorzystać delikatniejszą w dotyku nowość Novita 7 Brothers Nature, w której składzie jest wełna i Tencel nadający jej jedwabistość. Wzór znajdziecie na portalu Drops Design i na Ravelry.
Czapka Anker’s Hat od PetiteKnit
Innym przykładem jest czapka, którą wykonałam wg niedostępnego już niestety wzoru PetiteKnit Anker’s Hat. Ale wzór jest na tyle prosty, że jeśli umiecie wykonywać oczka prawe i lewe i przyjrzycie się dokładnie zdjęciom oraz skorzystacie z jakiegoś darmowego wzoru na czapkę z włóczki podobnej grubości, nie powinniście mieć żadnego kłopotu z wykonaniem tej czapki. Jeśli nie macie wiele doświadczenia warto posiłkować się innym prostym wzorem, by nabrać prawidłową ilość oczek i dobrze wykonać zwężenie na czubku czapki.
Ja wydziergałam już dwie Anker’s Hats, w tym jedną w ciągu kilku godzin podczas podróży pociągiem. Wykorzystałam włóczkę merino firmy Sesia wzbogaconą nitką włóczki moherowo-jedwabnej Sesia Vivienne. Druga, szara czapka składa się z nitki Sesia Origin (merino + alpaka) oraz znów nitki moherowo-jedwabnej.
Czapka na drutach dla niej – elegancka, a la lata 20.
Zawsze fascynowała mnie moda lat 20. XX wieku, a zwłaszcza eleganckie, proste nakrycia głowy. Dlatego, kiedy trafiłam na wzór czapki na drutach o nazwie Woman Lace Hat (dostępny kiedyś na stronie Novita), od razu postanowiłam go wypróbować. Stworzyłam czapkę na drutach z włóczki skarpetkowej Novita 7 Brothers w klasycznym, jednokolorowym wydaniu, która jest doskonała do wykonania tego modelu — jest ciepła, wytrzymała, a zarazem przyjemna w dotyku. Czapka damska wykonana w stylu lat 20. ma niewątpliwie zwracający uwagę, elegancki wygląd, który doskonale pasuje do bardziej formalnych jesiennych kreacji. Wg mnie dobrze pasuje do granatowego płaszcza.
czapka z włóczki skarpetkowej Novita 7 Brothers woolloop
Jednym z moich ulubionych sposobów wykonywania czapki na drutach jest metoda magic loop. Używam drutów na żyłce, które pozwalają na wygodne dzierganie w okrążeniach, nawet gdy liczba oczek jest niewielka, np. na szczycie czapki. Zamiast tradycyjnych czterech lub pięciu drutów skarpetkowych, dzięki drutom na żyłce moja praca staje się przyjemniejsza, choć oczywiście wiem, że wiele dziewiarek woli na tak małych obwodach dziergać na drutach skarpetkowych.
Czapka na drutach dla niego – klasyk z warkoczami
Dla mojego męża stworzyłam klasyczną czapkę również z włóczki Novita 7 Brothers, którą wykonuje się według wzoru Ditto wg projektu Anny Gagnon, dostępnego na platformie Ravelry. Jest to jeden z popularniejszych wzorów na druty, który charakteryzuje się eleganckimi warkoczami. Dzięki nim czapka męska nabiera subtelnego, ale zdecydowanego charakteru. Jest to wzór na drutach idealny zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet – czapka ma unisexowy charakter.
Drobna wskazówka: warto ściągacz wykonać na mniejszych drutach. Ja popełniłam błąd rąbiąc go, jak we wzorze, na 4,5 mm. Uważam, że zdecydowanie można tu było zastosować druty o rozmiar mniejsze.
Uważam, że pomimo swojej prostoty i lekko zbyt luźnego ściągacza, ta czapka na drutach z warkoczami wygląda elegancko i stylowo. Dzięki zastosowaniu grubszej włóczki, jak Novita 7 Brothers, czapka jest ciepła, ale nie za ciężka. Mąż ceni ją w chłodne dni, choć nie należy do entuzjastów nakrywania głowy. Z tą czapką jednak szybko się oswoił;-)
Obie wspomniane czapeczki, damska i męska, powstały z jednego motka włóczki Novita 7 Brothers, która jest bardzo wydajna. Dla osób, które chciałby korzystać z jej zalet, ale szukają nieco bardziej miękkiej i jedwabistej aletrnatywy – teraz można doskonale zastąpić ją włóczką Novita 7 Brothers Nature, która występuje co prawda w mniejszej ilości kolorów, ale z powodu składu (wełna i Tencel) sprawdzi się świetnie dla osób wrażliwych.
Czapka z fałszywymi warkoczami z włóczki Sesia Alaska
Tę fioletową czapeczkę wydziergałam w ubiegłym roku z bezpłatnego wzoru Drops o nazwie Snowman Hat. Bardzo lubię szybki do robienia, a efektowny ścieg tzw. “fałszywych warkoczy” i to jest już mój drugi projekt na drutach z wykorzystaniem tego motywu. Szybki, efektowny projekt czapki na drutach zajął mi chyba tylko 2 dni. Czapka jest piękna, lekka, puszysta i ciepła.
Jeśli sięgniecie po ten wzór, weźcie jednak pod uwagę, by dobrze dopasować wymiary i koniecznie zrobić próbkę. Ja wybrałam rozmiar mniejszy niż zwykle, a i tak czapka jest obszerna i luźna. Gdybym robiła ją drugi raz, na pewno zmniejszyłabym nieco ilość oczek w obwodzie przy tym wzorze.
Przędza użyta do tego projektu to ametystowy odcień (klor 4502) cudownej włóczki z suri alpaki, wełny i kaszmiru (aż 14%) o nazwie Sesia Alaska. To jeden z najciekawszych produktów ostatnich sezonów włoskiego producenta włóczek Sesia. Wyróżnia go nie tylko skład i kolorystyka, ale i bardzo ciekawa faktura włókien. To bardzo wydajna włóczka. Moja czapka powstała z jednego motka 50 g (200 m) i jeszcze zostało jej na tyle, że wykorzystałam ją do zrobienia pasków w dzierganym innym komplecie czapki i komina.
Czapka z włóczki z wełną wielbłąda
Moja ukochana czapka na okres przejściowy wg wzory Drops Tourmaline Hat. Powstała z jednego motka ultramiłej włóczki Rosarios4 CamWool z merino i wełny wielbłąda. Uwielbiam! Szerzej opisałam ją we wpisie o wełnie wielbłądziej.
Czapka dla dziecka z włóczki merynosowej
To kolejny przykład bardzo prostego i szybkiego projektu. Czapkę w rozmiarze dziecięcym wykonałam z jednego motka włóczki Sesia Nordica wg projektu Clare Hutchinson. Wzór można pobrać za darmo z portalu Ravelry pod hasłem Northlights.
Wytrzymała czapka unisex
Jeśli potrzebujecie czapki unisex do zadań specjalnych np. – jak w moim przypadku – do noszenia przez nastolatka, który nie będzie specjalnie troszczył się o bezpieczeństwo dzianiny, możecie pójść moje ślady i zrobić czapkę wg bezpłatnego wzoru Novity z włóczki Isoveli. Więcej na jej temat przeczytajcie we wpisie “Włóczka Isoveli, czyli Wielki Brat do zadań specjalnych”. A tu podrzucam zdjęcie.
Podsumowanie
Czapki na drutach to doskonały temat, praktycznie na 3 pory roku w naszym klimiacie – od eleganckich, klasycznych modeli po nowoczesne wzory, które można dopasować do indywidualnego stylu i temperatury żonglując rodzajami włóczek. Dzięki odpowiednim włóczkom oraz różnorodnym wzorom na drutach, można stworzyć unikatowe, modne, wygodne, zdrowe i ciepłe nakrycia głowy, które będą nie tylko praktyczne, ale i bardzo piękne i będą odróżniać nas w tłumie.
Temat czapek, to temat rzeka. Postaram się kontynuować ten wątek, gdy uda mi się pozbierać więcej zdjęć moich dzierganych czapeczek.
A tymczasem życzę wytrwałości i pomysłowości, by na ulicach polskich miast coraz więcej było dzierganych przez Was pięknych, zindywidualizowanych i cieplutkich czapek!