Przewodnik po Rodzajach Włóczki: Od Akrylu po Wełnę Merino

Przewodnik po Rodzajach Włóczki: Od Akrylu po Wełnę Merino

Przewodnik po Rodzajach Włóczki: Od Akrylu po Wełnę Merino

W dzisiejszym świecie rękodzieła, wybór odpowiedniej włóczki to kluczowy krok w procesie tworzenia pięknych i trwałych projektów. W sklepie Woolloop.pl znajdziesz bogatą gamę różnych rodzajów włóczek, zaczynając od ekonomicznych opcji z dodatkiem akrylu, a kończąc na luksusowych włóknach z wełny merino, jedwabiu, kaszmiru i suri alpaki. W tym przewodniku przyjrzę się różnym rodzajom, omówię zalety włóczek i ich wady, porównam włóczki naturalne i syntetyczne, oraz rozważę, czy mieszanki włóczek oferują unikalne właściwości.

Jakie są zalety i wady poszczególnych rodzajów włóczki?

Akryl

włóczka ombre candy cane performance

Włóczki akrylowe są popularne ze względu na swoją przystępną cenę i łatwość farbowania na dowolny odcień. Są łatwe w utrzymaniu, odporne na plamy i szybko schną. Wadą ich natomiast jest zdecydowanie to, że nie “oddychają”, nie dając ciepła, powodują pocenie. Gorsze gatunki akrylu mają też tendencję do szybkiego mechacenia i sztywnienia po praniu.

Jeśli zależy Ci na skorzystaniu z zalet włóczek akrylowych, a redukcji ich wad, warto rozważyć dziergane z włóczek z włókien naturalnych, jak wełna, czy bawełna, a w których akryl jest tylko dodatkiem. Włóczki z dodatkiem akrylu będą miały zalety naturalnych włókien, a wady sztucznej przędzy będą niezauważalne lub odczuwalne tylko w małym stopniu.

Przykładem naturalnej włóczki z dodatkiem akrylu dostępnej w Woolloop.pl, która może olśniewać kolorystyką i oryginalnym wyglądem jest Charming firmy Yarn and Colors. Zawartość akrylu mają również edycje limitowane mieszanek bawełnianych we włóczkach Performance Squishy Cake i Candy Cane.

Zwróć uwagę, że w przypadku włóczek z dodatkiem akrylu do głosu dochodzi nie tylko piękna kolorystyka, ale i lekkość, która ma znaczenie szczególnie przy większych projektach, gdy zależy nam, aby zredukować ich wagę, jak kardigany, duże chusty, płaszcze.

Wełna

Włóczki wełniane są znane ze swoich walorów termoizolacyjnych, higroskopijności i sprężystości. W ofercie Woolloop.pl znajdziesz wysokiej jakości opcje takich włóczek. Łączą one w sobie miękkość i ciepło z wyjątkową trwałością. Jednak niektóre osoby mogą być uczulone na wełnę, a raczej na zawartą w wełnie lanolinę, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze włóczki. W zależności od wrażliwości danej osoby i gatunku przędzy wełna może dawać uczucie “gryzienia”. Szczególne znaczenie ma dobór odpowiedniego gatunku na wyroby dla dzieci i osób o wrażliwej skórze.

szare odcienie wloczki Baby Alpaca DKWełna wełnie nie równa. Na rynku znajdziesz bardzo wiele jej rodzajów, różniących pochodzeniem, sposobem przędzenia, obróbki oraz jakością. Należy pamiętać, że przędze z sierści alpakowiec rasy merinowłókna moherowe z kóz angorskch, wełna wielbłądówjaków i wielu innych gatunków nazywane są również włóczkami wełnianymi. Dlatego zawsze należy dokładnie czytać opisy na etykietach i w sklepach internetowych. Różne rodzaje wełny mają przecież różne, specyficzne tylko dla nich właściwości. Na moim blogu możesz poczytać więcej o różnych gatunkach wełny, między innymi o:

 

Bawełna

Bawełna to świetna opcja dla osób poszukujących naturalnej, oddychającej włóczki, szczególnie na wiosenne i letnie dzianiny oraz na robótki przeznaczone dla dzieci; ubranka, kocyk i zabawki. W sklepie Woolloop.pl dostępne są różne rodzaje włóczek bawełnianych. Włókno bawełniane jest łatwe w pielęgnacji, można je prać w pralce i daje się farbować na niesłychaną paletę kolorów, czego przykładem są włóczki bawełniane Yarn and Colors, ale musisz pamiętać, że bawełna może być mniej elastyczna niż inne rodzaje włóczek oraz o tym, że wyroby z czystej bawełny są relatywnie cięższe od dzianin z wełny. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest wybór włóczki mieszanej bawełniano-akrylowej, o czym pisałam wyżej.

Czy włóczka naturalna jest zawsze lepsza niż syntetyczna?

Decyzja między włóczką naturalną a syntetyczną zależy od preferencji i projektu oraz zasobności portfela. Włóczki naturalne, takie jak wełna bawełna, len i włókno bambusowe są bardziej przyjazne dla środowiska i będą oferować zdecydowanie wyższy komfort noszenia, znacznie lepszą termoregulację, będą trwalsze i nie będą wymagały częstego prania. Bawełnę można prać w pralce, a wełniany sweter wystarczy zwykle porządnie wywietrzyć, wystawić nieco na mróz, a prać (delikatnie, w letniej wodzie!) tylko, gdy faktycznie się zabrudzi. Z drugiej strony, włókna syntetyczne mogą być łatwiejsze w utrzymaniu, bo zwykle można je wrzucić po prostu do pralki, szybko schną po praniu, no i oczywiście są bardziej przyjazne dla alergików. Znajdziesz je w większym wyborze, czasem nawet w supermarkecie, są więc relatywnie łatwiej dostępne.

Czy mieszanki włóczki oferują unikalne właściwości?

włóćzka Novita 2377 final hires

Tak, włóczki mieszane często łączą najlepsze cechy różnych rodzajów przędz. Na przykład mieszanki z lnem wzbogacają walory wełny lub bawełny o rustykalny, unikatowy wygląd lnu i jego trwałość. Z kolei fascynujące są w dotyku i połysku połączenia różnych włókien z Tencelem, czy to we włóczkach skarpetkowych, czy innych. Lyocell (Tencel to handlowa nazwa lyocellu, włókna pochodzącego z celulozy) zapewnia włóczkom matowy blask i przyjemną jedwabistość. Szczególną lekkość, elegancję  i wrażenia wizualne zyskują połączenia moheru z różnymi włóknami, jak jedwab, wiskoza, czy wełna oraz włókna sztuczne.

Na lato warto rozważyć ciekawe właściwości mieszanek z wiskozą. Są eleganckie i chłodniejsze na lato niż czysta bawełna. Z kolei lekkość i gładki wygląd oraz przyjemne chłodzenie zapewnią połączenia włókien w mieszankach z bambusem. Element luksusu dodaje mieszanie różnych przędz z kaszmirem. I tu sprawdzają się zarówno mariaże wełny merino, alpaki i innych włókien z tym szlachetnym włosem.

Warto pamiętać, że mieszanki są wprost niezastąpione w przypadku włóczek skarpetkowych, gdzie ciepło łączy się z komfortem i trwałością. W przypadku tych uniwersalnych włóczek mieszanych zdecydowanie można mówić o efekcie synergii.

Jakie są najbardziej popularne rodzaje włóczki na rynku?

To bardzo subiektywna kwestia. Próbując odpowiedzieć na pytanie, jakie są rodzaje popularnych włóczek, stworzyłam listę rodzajów włóczek, które – moim zdaniem – cieszą się od lat niesłabnącą popularnością i przy okazji wyjaśniam, co ją powoduje:

  1. Włóczki merino – z racji ich “niegryzącego” charakteru nadają się dla większości użytkowników, w tym dla osób wrażliwych i dzieci.
  2. Mieszanki wełny z bawełną – łączą zalety tych dwóch włókien i nadają się dlatego na całoroczne wyroby, ciepłe, ale nie za ciepłe, jak na przykład Katia Lagom lub skarpetkowa włóczka Tutti Frutti oraz melanżowa Wooly Cotton.
  3. Włóczki skarpetkowe – z racji ich uniwersalności i wytrzymałości sprawdzają się nie tylko w skarpetach, ale i we wszystkich innych rodzajach dzianin, jak swetry, topy, szale i akcesoria. Są bardzo łatwe w utrzymaniu.
  4. Włóczki kaszmirowe i z dodatkiem kaszmiru, warto ich używać dla luksusowych wrażeń jakie oferują przy dzierganiu i noszeniu.
  5. Włóczki moherowe i moherowo-jedwabne, które dają wyjątkowo elegancki wygląd i szczególny rodzaj ciepła. Sprawdzą się na ultra-lekkie dzianiny, tzw. “sweterki piórkowe”. .
  6. Włóczki bawełniane, bo nadają się do bardzo szerokiego spektrum dziergania na drutach i na szydełku, doskonałe dla dzieci i dorosłych, łatwe w utrzymaniu w czystości.

Podsumowując

Przewodnik ten nie wyczerpuje tematu, bo rodzajów, zalet włóczek oraz ich wad jest jeszcze dużo więcej, ale mam nadzieję, że ten mój subiektywny wybór dał Ci podstawowy wgląd w tej dziedzinie. Zaglądaj na mój blog, bo będzie się na nim pojawiać więcej wpisów na ten temat!

Zapraszam też do wpisania się na newsletter, by być na bieżąco z nowinkami w dziedzinie dziewiarstwa.

 

W sklepie Woolloop.pl znajdziesz bogatą ofertę różnych rodzajów włóczek, dostosowanych do różnych projektów i preferencji. Pamiętaj, że wybór włóczki zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, stylu życia i planowanego projektu. Zwracaj uwagę na pochodzenie włóczek i certyfikaty, jakimi są opatrzone! Zawsze warto eksperymentować z różnymi rodzajami włóczek, aby odkryć swoje ulubione!

podpis bez tła 1

——–

Jeśli wykonasz pracę z włóczek kupionych u mnie, pochwal się koniecznie oznaczając w mediach społecznościowych #woolloop_pl lub @woolloop.pl !