Spis treści
- Jaka włóczka na lato?
- 1. Włóczki bawełniane
- 2. Włóczki lniane
- 3. Włóczki bambusowe
- 4. Włóczki z jedwabiem
- 5. Włóczki wiskozowe i ich mieszanki
- 6. Włóczki z Tencel’em
- Włóczka na letni sweterek
- Jaka włóczka na letnie sukienki?
- Najlepsze włóczki na bluzkę lub top
- Podsumowanie
Nadchodząca wiosna to czas, gdy coraz częściej spoglądamy do szafy i zasobów włóczkowych i przenosimy uwagę z ciepłej i przytulnej wełny, alpaki, merynosów, moherów i kaszmirów na lżejsze włókna, które lepiej nadają się do letnich projektów dziewiarskich. Dla początkujących w tym pięknym rzemiośle wybór odpowiedniej włóczki na lato może być pewnym wyzwaniem, ponieważ trzeba brać pod uwagę wiele czynników, takich jak skład, faktura, kolor i chłonność. Dlatego warto zastanowić się, która włóczka najlepiej sprawdzi się w letnich robótkach na drutach i szydełku.
Włóczka na lato – jak wybrać?
1. Włóczki bawełniane
Z pewnością pierwsze skojarzenie będzie brzmiało „bawełna”. Tak, to jedna z letnich opcji, ale nie jedyna! Bawełna to jedno z najpopularniejszych włókien używanych latem. Ale bawełna bawełnie nierówna. Mamy włóczki bawełniane naturalnie matowe, mamy włóczki z błyszczącej bawełny merceryzowanej i gładkiej bawełny czesanej. Włóczki bawełniane różnią się też (znacznie!) grubością. Inną wybierzesz na top czy sukienkę, inną na dziecięcy kocyk, a jeszcze inną i znacznie grubszą na letnią torbę, siatkę czy koszyczek lub ozdobną poszewkę.
Bawełna to świetna opcja dla osób, które poszukują materiału oddychającego i łatwego w pielęgnacji, bo można ją prać w pralce. Ale pamiętaj, że bawełna nie zawsze równa się „lekkość”. Bluzka lub sukienka z grubszej włóczki bawełnianej robiona na drutach lub szydełku 5 mm będzie ciężka i z pewnością dokuczy Ci w te największe upały lub na egzotycznych wakacjach. Jeśli nastawiasz się na upały powyżej 30 stopni Celsjusza lepiej sprawdzi się cienka włóczka bawełniana merceryzowaną lub nie lub inne włókna, o których piszę poniżej.
Na tym zdjęciu rozkoszuję się zachodem słońca na Adriatyku w sukience z grubszej bawełny Paris firmy Drops. Mogłam ją nosić wyłącznie na wieczorne wyjścia, bo w dzień było w niej za gorąco.
Tu z kolei mam na sobie robioną na szydełku tunikę (opisaną tutaj) z cieniutkiej bawełny merceryzowanej, która sprawdziła się nawet w samo południe na południu Europy 😉.
Włóczka bawełniana jest zwykle miękka i przyjemna w dotyku, ale tak naprawdę jej walory zależą też od jakości. Na polskim rynku mamy duży wybór włóczek bawełnianych, ale różnią się znacząco parametrami. Jeśli chcesz zrealizować swój dziewiarski letni plan w formie sweterka, topu, szortów czy chusty patrz koniecznie na jakość i trwałość. Dowiedz się, czy włóczka farbuje, traci kolor w praniu, czy się strzępi, „kosi”, rozciąga. Najlepszej jakości bawełna to bawełna egipska typu Giza. Więcej na ten temat znajdziesz w poście jej poświęconym.
Z pewnością bawełna jest dobrym wyborem dla dzieci i osób wrażliwych, bo jest hypoalergiczna. Ale musisz pamiętać, że śliczne i efektowne kolory włóczek bawełnianych to zasługa… chemii. Włókna bawełny są poddawane bardzo intensywnej obróbce chemicznej. Warto więc sięgać tylko po nietoksyczne włóczki oznaczone certyfikatem Oeko Tex Standard 100.
Mieszanki z bawełną
Bawełna połączona z innymi włóknami daje wiele możliwości i zostaje wzbogacona o walory tych włókien.
- Bawełna z akrylem będzie zwykle bardziej budżetową wersją włóczki i na pewno zyska na lekkości.
- Bawełna z bambusem będzie chłodniejsza od włóczki czysto bawełnianej
- Bawełna z wiskozą zyska jedwabistość i połysk i również da większe uczucie przyjemnego chłodu
- Bawełna z wełną merino to fantastyczna, całoroczna opcja na odzież cieplejszą, ale lekką
A wiedziałaś, że producenci z myślą o miłośnikach dziewiarstwa ręcznego produkują nawet włóczki skarpetkowe z bawełną?
2. Włóczki lniane
Len to świetna opcja dla miłośników naturalnych włóczek i eco look. Jest lekki, przewiewny i ma naturalny połysk, który przydaje elegancji. W przeciwieństwie do bawełny, len może być nieco szorstki w dotyku, ale z czasem staje się miękki i przyjemny dla skóry. Jest również bardzo wytrzymały; projekty z włóczek lnianych są trwałe i odporne na zużycie. Ich wadą jest rozciąganie. Doświadczone dziewiarki wiedzą, że robótka z czysto lnianej włóczki może z czasem osiągnąć wymiary o cały rozmiar większe od zamierzonych. Świetnym pomysłem jest korzystanie z włóczek mieszanych z lnem, bo drugie włókno ogranicza niepożądane rozciąganie. Len słynie również z gniotliwości. Jeśli Ci to przeszkadza, rozważ zastąpienie włóczki lnianej włóczką z Tencelem.
Na zdjęciu szal z włóczki wiskozowo-lnianej Soft Linen Mix firmy Schachenmayr.
3. Włóczki bambusowe
Bambusowa włóczka to doskonały wybór dla osób poszukujących czegoś naprawdę lekkiego i delikatnego. Bambus jest bardzo chłonny, reguluje temperaturę ciała, zapewnia uczucie świeżości nawet w gorące dni. Jest też bardzo miękki i ma delikatny połysk, dający efekt elegancji i luksusu. Dodatkowo, bambus jest również antybakteryjny, nadaje się dla alergików. Jego wadą – podobnie, jak lnu – jest podatność na rozciąganie. Niweluje ją użycie bambusa jako dodatku we włóczkach mieszanych z innymi włóknami.
4. Włóczki z jedwabiem
Włóczka jedwabna jest niezaprzeczalnie królowa letnich dzianin. Znana z rozkosznej miękkości, lekkości i luksusowego wyglądu. Może być błyszcząca, matowa, może być z nieco rustykalnego jedwabiu bourette. Ale zawsze będzie doskonałą opcją na letnie projekty, nawet na upały, zwłaszcza gdy szukamy czegoś eleganckiego i wyjątkowego. Włóczka jedwabna jest lekka i przewiewna. Nadaje się na eleganckie letnie chusty, szale, sukienki i lekkie sweterki. Jednak trzeba pamiętać, że projekty wykonane z jedwabiu mogą być nieco droższe, ale warto zainwestować w wysokiej jakości włóczkę, która będzie służyć przez wiele sezonów.
Na zdjęciu – dzianina ze 100% włóczki jedwabnej Madragoa firmy Rosarios4.
5. Włóczki wiskozowe i ich mieszanki
Włóczki wiskozowe są wykonane z włókien produkowanych z celulozy roślinnej, zwykle drzew, między innymi z bambusa. Materiał ten ma wiele zalet, dzięki którym jest popularny w produkcji włóczek nadających się na lato. Mieszanki wiskozowe na włóczki letnie często zawierają dodatki, takie jak bawełna, len lub jedwab, co dodaje im dodatkowej lekkości, chłonności i delikatności. Włóczki wiskozowe są przewiewne, chłonne i połyskliwe. Poczujesz się w nich naprawdę komfortowo nawet w upalne dni. Powinnaś jednak pamiętać, że do produkcji i barwienia wiskozy używa się sporo chemii. Włóczki z wiskozą wyglądają przepięknie w projektach ażurowych. Na zdjęciu złotem mieni się ażurowa bluzka z włóczki Cotton Dazzle.
6. Włóczki z Tencel’em
Tencel, znany również jako lyocell, to rodzaj włókna wytwarzanego z celulozy drzewnej, zazwyczaj z eukaliptusa. Jest to materiał przyjazny dla środowiska, całkowicie biodegradowalny. Proces produkcji odbywa się w zamkniętym obiegu, minimalizując ilość zużytych zasobów wodnych i substancji chemicznych. Pamiętaj, że nazwa Tencel jest nazwą opatentowaną przez austriacką firmę Lenzig A.G. i zarezerwowaną tylko dla włókien lyocellu spełniających wyśrubowane normy ekologicznej produkcji w ramach tzw. standardu Lenzing Group.
Włókna Tencel są miękkie, gładkie i chłonne, zatem idealne na cieplejsze pory roku. Alternatywnie, mogą być również mieszane z innymi włóknami, takimi jak bawełna lub len, aby uzyskać włóczki o jeszcze lepszych właściwościach termoregulacyjnych.
Włóczki z Tencelu są idealne na letnie sweterki, bluzki, spódnice czy szale. Jednakże, dzięki swojej zdolności do regulowania temperatury ciała, mogą być także używane w projektach przejściowych na jesień lub wiosnę, jak swetry, skarpety, koce. Ich delikatność sprawia, że są one przyjemne w dotyku, co czyni je również popularnym wyborem na ubrania dla osób o wrażliwej skórze i dla malutkich dzieci.
Fenomenalnie sprawdzają się w mieszankach z wełną merino, z których można dziergać całoroczne projekty o pięknym połysku i walorach termoregulacyjnych. Świetnie służą również włóczki skarpetkowe z Tencelem, które charakteryzuje bardzo dobra higroskopijność (pochłaniają i oddają wilgoć pozostawiając stopy suchymi), działają antybakteryjnie i posiadają jedwabisty dotyk.
Warto pamiętać, że Tencel jest bardzo wytrzymały i będzie zachowywać swoją świeżość i dobry wygląd przez dłuższy czas. Materiał ten jest łatwy w pielęgnacji i może być zwykle prany w pralce. Wyroby z włóczek z Tencelem są też dużo mniej podatne na gniecenie, więc z powodzeniem mogą zastępować włókna lniane. Projekty dziergane z włóczek z Tencelem są praktyczne i łatwe w użytkowaniu.
Włóczka na letni sweterek
Jak już pewnie domyślasz się z powyższego przeglądu na letni sweterek warto wybrać włóczkę wykonaną z naturalnych włókien, takich jak bawełna, len, bambus lub mieszanka jedwabiu, ze względu na ich przewiewność, chłonność i lekkość, które zapewnią komfort noszenia w cieplejsze dni. Cienka włóczka na sweter może okazać się całkiem uniwersalna i całoroczna, jeśli użyjesz mieszanek Tencelu z wełną merino lub bawełny z wełną merino, bo będą idealne na chłodniejsze wieczory, na przykład w formie sweterków, kardiganów, czy bolerek.
Jaka włóczka na letnie sukienki?
Chociaż czysta bawełna jest popularnym wyborem na letnie sukienki, osobiście sugeruję, że w przypadku ich grubszych wersji może okazać się zbyt ciężka dla sukienek, szczególnie gdy chcemy uzyskać lekki, zwiewny efekt. Alternatywą będą wskazane wyżej mieszanki.
To, jaka włóczka na letnią sukienkę zależy od charakteru planowanej kreacji. Zastanów się najpierw nad tym i do niego dobierz typ włókna, faktury, grubości i kolorystyki włóczki. Do sukienki typu boho skorzystaj z matowej bawełny lub jej mieszanek z lnem, a do sukienki glamour postaw na cienką włóczkę z bawełny merceryzowanej, na włóczki jedwabne, włóczki wiskozowe lub z dodatkiem bambusa.
Na zdjęciu sukienka szydełkowa z “kwadratów babuni” z włóczki Basic Lux firmy Mondial.
Najlepsze włóczki na bluzkę lub top
Idealna włóczka na letnie bluzeczki to marzenie każdej dziewiarki. Podobnie, jak w wypadku dzierganych czy szydełkowych sukienek, również topy i bluzki warto dziergać, biorąc pod uwagę to, co napisałam powyżej. Z tym, że jeśli chcesz, by swój projekt nosić również jesienią i wiosną na przykład pod kardigan lub żakiet, zdecyduj się na bardziej uniwersalne i cieplejsze mieszanki bawełny lub Tencelu z wełną merino. Wzory na prezentowane poniżej topy i inne dzianiny z włóczki z Tencelem i merino Woolly Wood można znaleźć tutaj.
Obejrzyj odcinek vloga #dzierganie raduje o tej włóczce:
Zapisz się na newsletter, by otrzymywać zniżki, wzory i informacje o nowościach
Zobacz jeszcze kilka inspiracji, jak można mieszać różne rodzaje włóczek letnich!
W bluzce pokazanej na tym zdjęciu użyłam różnych letnich włóczek, a wśród nich włóczki bambusowej, włóczki z bawełny matowej i włóczki z bawełny egipskiej.
Prezentowany na kolejnym zdjęciu top powstał z grubsze włóczki bawełnianej w połączeniu z pasem „kwadratów babuni” z mieszanki bawełniano-akrylowej Charming.
A tu prezentuję crop top wykonany z kilku kolorów włóczki Yarn and Colors Epic z dodatkiem błyszczącej włóczki Glam.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniej włóczki na lato może być trudny, bo w ostatnich latach coraz bardziej doskwierają nam tropikalne upały, podczas których ma się ochotę chodzić tylko w kostiumie kąpielowym i to na trasie basen – prysznic i z powrotem. Ale jeśli nie chcesz rozstawać się z ręcznie dzierganą odzieżą na lato, weź pod uwagę różne czynniki, takie jak skład włókien, faktura i chłonność, waga i przewiewność oraz podatność na rozciąganie. Bawełna, len, bambus, jedwab, wiskoza i Tencel oraz ich mieszanki to kilka z dostępnych opcji, które sprawdzą się doskonale w letnich projektach dziewiarskich i dadzą pole do popisu Twojej kreatywności.