Sweter z okrągłym karczkiem z włóczki Super Must-have
Gruba włóczka na sweter kojarzy się przede wszystkim z wełną lub mieszankami z dodatkiem wełny. A włóczka bawełniana? Na kocyk, na zabawki, na torby – to chyba najpopularniejsze skojarzenia. Ale można do projektu dziewiarskiego z bawełny podejść całkiem inaczej. Przedstawiam dzisiaj modny sweterek z grubej włóczki bawełnianej Super Must-have zrobiony przez Panią Monikę.
Sweter z okrągłym karczkiem – hit sezonu
Do robienia na drutach nie muszę Was namawiać, ale proponuję dziś nieco inne podejście do kwestii dzierganych swetrów.
W tym sezonie rekordy popularności biją swetry dziergane od góry, z ozdobnym karczkiem i prostym korpusem. Nie dziwię się, bo są naprawdę przepiękne. Ich najbardziej ozdobnym elementem jest bogaty karczek robiony na okrągło, kontrastujący z tułowiem i rękawami, zwykle przerabianymi samymi oczkami prawymi. Ten najważniejszy element swetra zwykle jest plątaniną wzorów roślinnych (często liści), żakardowych lub warkoczowych.
Jeśli wolisz klasyczne wełniane swetry, zobacz koniecznie wpis o męskim wełnianym swetrze z żakardowym karczkiem z kultowej wełny Novita 7 Brothers oraz opowieść o tym, jak robiłam sweter z ażurowym, okrągłym karczkiem z włóczki alpakowej w połączeniu z włóczką moherową z wiskozą Novita Tuuli.
Na bawełniany, elegancki sweterek zdecydowała się moja Klientka, Pani Monika. Musiał być wyjątkowo piękny, bo przeznaczony dla Mamy! Pani Monika, która z upodobaniem eksperymentuje z drutami i różnymi rodzajami włóczek naturalnych, wybrała na swój projekt Super Must-have holenderskiej firmy Yarn and Colors (YAC) – włóczkę bawełnianą naprawdę grubą.
Gruba włóczka bawełniana
Super Must-have (YAC) jest jedną z najgrubszych włóczek bawełnianych, jaką miałam w ręku. Przerabia się ją na drutach lub szydełkiem 6 mm lub 7 mm, choć ja mam w kolekcji projekt robiony na drutach 5,5 mm i z całą odpowiedzialnością twierdzę, że też jest bardzo dobra na tę grubość. Robiłam też z niej szydełkiem 5,5 mm torbę na bazie kwadratu.
Super Must-have z racji swojej grubości bulky / chunky (12 ply) jest dostępna w sporych jak na bawełnę motkach 100g. W motku jest 115 metrów przędzy.
Włóczki z czystej bawełny o tej grubości trudno kupić, więcj Super Must-have przyciąga uwagę. Jednak nie tylko grubością, bo również nasyconymi kolorami i połyskiem. Bajkowe kolory już znacie z kolekcji Yarn and Colors, bo Super Must-have to po prostu dwukrotnie grubszy odpowiednik Must-have. Super-must have podobnie, jak jej chudsza siostra to bawełna merceryzowana 100%.
W sweterku Pani Monika wykorzystała jeden z najczęściej wybieranych przez Klientki kolorów 046 Pastelowy róż. Na zdjęciu możecie go zobaczyć w zacnym towarzystwie innych włóczek YAC w odcieniu Pastelowy róż. W naszej ofercie mamy ten kolor oprócz Super Must-have również w innych wersjach włóczek:
- Must-have – średniej grubości włóczka bawełniana merceryzowana
- Epic – grubsza włóczka bawełniana naturalna i matowa
- Favorite – cienka, matowa bawełna
- Charming – mieszkanka bawełniano-akrylowa z efektem przetarcia
- Furry – “misiowa” włóczka poliestrowa
Zapisz się na newsletter i odbierz rabat na pierwsze zakupy!
Co to jest bawełna merceryzowana?
Często spotykam się z tym pytaniem, więc od razu wyjaśniam.
Pierwszą cechą charakterystyczną bawełny mereryzowanej, jaką zauważycie, będzie połysk; zwykle piękny, satynowy, wyraźnie odróżniający ją od bawełny naturalnej.
Merceryzowana bawełna, to włóczka uszlachetniana. Włókno bawełniane poddawane jest obróbce w roztworze wodorotlenku sodu (czyli ługu sodowego), dzięki której pozbywa się naturalnej, matowej otoczki i staje się:
- błyszczące,
- bardziej wytrzymałe – praktycznie nie ma możliwości zerwania nici ręcznie,
- lepiej absorbujące kolory przy farbowaniu – kolory merceryzowanej bawełny są nasycone i trwałe,
- mocno skręcone – to ważna cecha, bo rozwarstwianie się włóczek bawełnianych to zmora dziewiarek:-)
- mniej podatna na rozciąganie, gniecenie – lepiej trzyma formę, czyli niweluje podstawowy przy włóczkach bawełnianych problem rozciągania sie gotowych wyrobów.
Robótki z tego rodzaju bawełny z pewnością mają też bardziej elegancki charakter niż te z bawełny matowej, która oczywiście też ma swoje ogromne zalety, ale o tym już innym razem.
Pomimo tego, że merceryzacja to proces ingerujący w naturalność włóczki bawełnianej i trudno powiedzieć o niej, że to włóczka ekologiczna, jednak włókno pozostaje równie przewiewne, jak to całkowicie naturalne. Okazuje się zatem, że merceryzowana bawełna jest wdzięcznym materiałem na wiele, ambitnych projektów. Moja imienniczka, Pani Monika udowodniła, że nie tylko tych letnich.
Przeczytaj więcej o bawełnianych włóczkach i innych włóczkach polecanych na lato w tym wpisie!
Sweter yoke z ozdobnym karczkiem
“Yoke” to właśnie określenie sweterka z okragłym karczkiem, zwykle robionego od góry. Nota bene: zwróćcie uwagę, ile słów trzeba użyć, by opisać po prostu “yoke”;-)
Pani Monika czerpała z wzoru Harvest Queen Dropsa, ale potraktowała go jako bazę do własnych modyfikacji i dodała zdobienia na rękawach w formie warkoczy w lustrzanym odbiciu, co nadało swetrowi jeszcze bardziej ozdobny charakter i w mojej ocenie pięknie pokazało walory włóczki. Karczek zdobi kombinacja warkoczy i ściegu ażurowego.
Podobnie jak ja w projekcie wspomnianym wyżej, Pani Monika zdecydowała się na cieńsze druty – 5 mm na żyłce i przerabiała sweterek na okrągło, poczynając od karczku, potem korpusu, a kończąc na rękawach wrabianych też bezszwowo od góry. Na sweterek zużyła 6 motków Super Must-have w kolorze Pastelowy róż nr 046.
Efekt jest ultrakobiecy. Jestem przekonana, że Mama Pani Moniki będzie zachwycona całorocznym swetrem do Córki i z dumą będzie go nosić. Odwiedźcie profil Pani Moniki na Instagramie i zobaczcie inne prace! Pani Moniko, dziękuję serdecznie za udostępnienie zdjęć.
—————-
Jeśli zainspirowani tym wpisem zrobicie ten lub podobny wzór, pochwalcie się koniecznie, oznaczając #woolloop_pl lub @woolloop.pl na Instagramie lub Facebooku!
Miłego dziergania!